[]

İdeal çay demi nedir?

Ben yarısı cay yarısı su olacak şekilde koyuyorum. Sanırım bu çok demli oluyor fakat az buçuk obsesif olduğumdan boyle alıştım böyle gidiyorum
 
ne kadar seviyorsan o kadardır


  • inekadam  (14.11.19 16:57:26) 
bir kere referans aldığınız nokta yanlış.

demliğe koyulan su/çay oranını sabit tutmuşsunuz, herakleitos'un da dediği gibi aynı demde iki çay içmeniz mümkün değildir.

bu yüzden yapmanız gereken demin rengine bakmaktır. ona göre miktarı belirlemektir. tabii demin renginin de bir standardı yok, o sizin standardınız olacaktır ve onu da siz belirleyeceksiniz.
  • aziz dostum jack  (14.11.19 17:01:20 ~ 17:02:09) 
jack +1

Demlikteki dem oranı her zaman aynı değil ki bardağa orantılı koyasın. Renge ve kokuya bakmak lazım her seferinde.

Obsesiflik varsa bir fikir vereyim, termos kullan. 750 ml termos al mesela, içine bir tane demlik poşet atıp suyunu doldur.

Sadece bununla bardağa koy, ki bu bile zaman geçtikçe dem oranında koyulaşma yapacaktır.
  • John Bloor  (14.11.19 17:03:29) 
çayın cinsine, demlenme süresine ve kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte ülkemiz ortalama çay standartlarında 1/4'ü veya 1/3'ü dem olacak şekilde daha fazla tercih edilmektedir.


  • candanag  (14.11.19 17:04:06 ~ 17:15:29) 
çayı demledikten 20 dk sonra içiyorum. sonraki 20 dk içinde biterse neredeyse hepsi aynı tat renk ve kokuda.

ben çay kaşığını referans alıyorum. tam kaşık bitip sap başlayacağı noktada dem koymayı bırakıyorum. azı açık üstü demli oluyor. benim açıma göre.

ayrıca rengine aldanmamak gerek. arıtma suyuyla dememlenen çay ile köyde dağdan gelen su ile demlendiğinde arada renk farkı çok belli. dağ suyu ile demlenen çay, yukarıdaki şartlarımı sağlıyor ama arıtma suyu ile çayın tadı yok gibi..
  • qobel  (14.11.19 18:12:47 ~ 18:13:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.