Eklem Ağrısı için hangi bölüme başvurmalı

El parmak eklemlerinde ağrı var. Hangi bölüme başvurmalıyım?

Dahiliye mi?

Romatoloji mi?

Yoksa ortopedi mi?

Sanırım romatizma için kan değerlerine bakılacak ve o yuzden dahiliyeye başvurmam gerekiyor ama romatokoji ilgilenecek herhalde. Romatologlar kan değeri isteyebiliyor mu? 2 kez muayene ücreti vermek istemiyorum ozel hastaneye.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Uzman bir hekime başvurabilirsiniz ilk adım olarak. Fizyoterapist demiyorum özellikle altını çizeyim.
İlk ortopediye gittim yıllar önce olmadı. Sonra bu alsnın doktoru da olduğunu öğrendim. O zaten tüm testleri ister, mr röntgen vs. Çektirir, eğer hala ihtiyaç varsa yönlendirir.

  • kullanıcıadımbuolsun  (14.11.19 14:07:13)
Olması gereken şu;
-aile hekimine başvurursun, nsai verir, ileri tetkik veya geçmezse;
- iç hastalıklarına başvurursun; gerekli ayırıcı tanıyı yapar, gerekli testleri ister, eğer gerekli görürse ileri tetkik için romatoloji yan dal uzmanına yönlendirir.

- romatoloji ayırıcı tanı yapar, başka nedenleri dışlayacak, nadir hastalıkları dışlayacak tetkikler ister, gerekli tedaviyi düzenler, ve düzenli takip eder.
komplikasyonlar varsa fizik tedaviye yönlendirir.

-ftr ise ağrı ve sakatlığın tedavisini takip eder

Yurdum insanı ise önce ftrye gider, çünkü son basamakya en kısa yol
  • masseter  (14.11.19 16:29:33)