[]

İyi bir doktor-farmakoloji

İyi bir doktor aynı zamanda iyi bir farmakoloji bilgisine sahip olması gerektiği, hatta seri üretim bir ilacın olmadığı yerde oranlarıyla bir ilaç yapabilecek bilgide olması gerektiğini düşünüyor musunuz? Şu an yetişen yeni doktorlar bu tanıma uyuyor mu?
 
İlaç yapabilmeleri için 5 sene daha eczacılık okumaları gerekiyor hocam, zor yani. Ama eczacıyla işbirliği içinde olmaları bu durumun önüne geçer. Klinik eczacılık bu yüzden vardır, yeri gelir doktorla vizite çıkarlar. Ülkemizde çok yeni henüz.


  • haykorsamdunyaya  (09.11.19 18:45:44) 
Oranlariyla ilac yapmak farmasotik teknoloji bilgisi gerektirir. Bu egitimi de doktor degil eczaci aliyor.


  • anthemis nobilis  (09.11.19 18:48:12) 
İyi bir doktorun iyi bir farmakoloji bilgisine sahip olması gerektiği doğru.

Türkiye'de farmakoloji uzmanları hariç seri üretim bir ilacın olmadığı yerde oranlarıyla bir ilaç yapabilecek bilgide olan herhangi bir doktor olduğunu zannetmiyorum, aşırı ütopik bir fikir.
  • flexner wintersteiner  (09.11.19 21:37:12) 
"seri üretim bir ilacın olmadığı yerde oranlarıyla bir ilaç yapabilecek bilgide olması gerektiğini düşünüyor musunuz?"

Son derece gereksiz.
  • alicandan  (09.11.19 23:58:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.