[]

Veri madenciliği nedir, ne yapılır?

Veri mandenciliğini en basit haliyle anlatabilir misiniz?
 
En basit hali işlenmemis veriyi işleyip anlamlandırmaya çalışmaktır. Gerisi için google amca yardımcı olur.


  • j r r tolkien hayrani  (08.11.19 23:11:30) 
mesela migros'tan alışveriş yapıyorsun money kartınla, sen yapıyorsun, ben yapıyorum, o yapıyor derken elde hayvan gibi bir kim ne aldı datası oluyor.

sonra bu veriyi işliyorsun, diyorsun ki bira alan insanlar yanında ne alıyor, yer fıstığı alıyor, o zaman biranın yanına yer fıstığı rafı da koyuyorsun ki bira almaya gelen biri görüp (almak gibi bir düşüncesi olmasa da) yer fıstığı da alsın, böylece satış artsın.

edit:

daha enteresan bir örnek vereyim, uber gibi taksi uygulamalarının elinde de hayvan gibi data var (big data), onlar da elindeki datayı reklam şirketlerine vs. satıyorlar. kim nereden nereye, hangi saatlerde gidiyor verisinin büyük hacimli elinde olduğunu düşün bunun içinden işine yarayacak bir çok çıkarım yapabilirsin.
  • aziz dostum jack  (08.11.19 23:14:31 ~ 23:25:04) 
bir havuz dusun
havuzun icinde bir cok veri var ama tek basina anlamsiz
atiyorum bu havuzun icerisinde
- uyelerin yasi var
- yasadiklari sehir var
- en son ne satin aldiklari var
- kime ne gonderdikleri var
var allah var

veri madencisi bu verileri anlamlandirmaya calisan adem oglu oluyor
veriler arasinda baglantilar kuruyor
cankirida yasayan, arabasi olan ve opetten benzin alan gibi verileri anlamlandiriyor
ortaya bu verilerin isiginda urun, hizmet, kampanya vs. cikiyor iste
  • exlibris  (09.11.19 12:28:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.