Türkiye Türkleri Araplara mı daha çok benziyor Farslara mı?

aldığımız kelimeler, günlük yaşayış vs.

fars.

  • candide  (07.11.19 19:05:53)
araplar tek bir millet deyil.
turkler tek bir yoreden, imtiyazsiz sinifsiz kaynasmis bir kitleden mutesekkil deyil.

suriye ve lubnan araplari ile, adana antakya vs. yoresindeki kitle oldukca benzesir.
tebriz'deki iranli ile kars'taki bir yurttas benzesebilir.
misirlilar da turklere epeyce benzer. ama hangi turklere?
korfez araplari ile turklerin pek alakasi yoktur. ama yeni zelanda'ya, izlanda'ya filan giderseniz oradak bir suudlu ile turkun benzesen yonleri daha goze batar.
iran'in korfeze civari arap bolgelerindeki bir yurttasi, korfez araplarina daha cok benzeyebilir.
ki korfezin cesitli arap birligi ulkelerinde yerel halklarla kaynasmis, gocmen farslar vardir.

kuzey afrika'daki araplarin, berberilerin, tuareglerin bunlarla pek alakasi yoktur. lakinki oralardaki gundelik yasamda, kulturde, metalarda turkiye'den pek cok girdi vardir.
  • viva paulista  (07.11.19 20:36:34 ~ 20:38:38)