yıllık 400+ bin kazanan yazılımcı

birinin bloguna denk geldim. 2015'te 200 bin üzeri, 2016'ta 400 bin üzeri kazandığından bahsetmiş. yalan söylediğini sanmıyorum. bu yaşlarda bir yazılımcının bu kadar kazanması mümkün mü? mümkünse nasıldır?

pek anlamıyorum yazılımdan ancak seo, html şu anahtar kelimeleri kullanıyorsa çok üst düzey bir iş değil sanki ne bileyim google'da geliştirici değildir gibi geliyor. neyse konu o değil de bu çocuk o parayı nasıl kazanmış? kendi şirketi var galiba.

www.erbilen.net

Hizlica bir goz attim, dikkatimi ceken yerler:

"2 aylığına bir proje için kıbrısa gittim, girne’de 2 ay geçirdim"

"Türkiye’den Malta‘ya taşındım."

Bu arkadas %99 online bahis siteleri icin yazilim projeleri gelistiriyor (Kuzey Kibris ve Malta'da bahis legal) :) Sektorde donen paralari yakin bir arkadasim benzer sekilde bir sure Girne'den yazilim isi yaptigi icin biliyorum, bu sekilde gelirler normal.
  • crown  (07.11.19 16:56:18 ~ 16:56:55)
peki yaptığı şey tam olarak nedir? bir bahis şirketinde mi çalışıyordur yoksa siteleri vs mi yapıyor?

bahis işine girmeden kazanması zor mu bu parayı? istanbulda bu kazançlara sahip çok kişi yoktur sanırım. yani en azından bir 10 yıl gerekir herhalde yılda 200 bin kazanması için.
  • black mamba  (07.11.19 17:38:17)
400bin dedigin 60-70k$ civari bir para. Amerikali bir sirket icin para degil, eger ozellesmis bir yazilimciysan (yani wordpress hammalligi falan yapan biri degil de belli bir alanda uzmanligin varsa) tek sirketten oyle bir is almaya bakar.

  • stanley5m  (07.11.19 17:40:54)
tayfun uzun yıllardır kendince eğitim videoları çeken birisi
yani bi yere maaşlı girip çalışmadı
yoksa herkes maaşlı çalışmayı bilir,
aylık 20-25k'yı maaşlı alman için yıllar gerekir doğru söylemişssin, yalnız kendi işinse o kadar yıl geçmesi diye bir kural yok
kendisi 1993 doğumlu, ayrıca çok çalışkandır
bahis işini de yapmış olabilir, yukarıda arkadaşın yazdığı mantıklı geldi

ki kazandıklarıyla da başka bi yerlere yatırım yapmayı akıl edecek birisi.
çok çalışan kazanır
  • tamamhosdiyonda  (07.11.19 17:45:21 ~ 17:46:42)
@stanley öyle bir iş alan biri nasıl bir iş almıştır? ne yapıyordur? remote mu çalışıyorlar?

@tamam bir ara ofisi vardı sanırım 2018'de 250k sadece freelance işlerden kazandım demiş. ne yapıyordur iş olarak?
  • black mamba  (07.11.19 17:53:09)
stanley5m doğru söylüyor. Tl olarak bakarsak 400 bin öyle uçuk bir rakam değil, ondan çok daha fazla kazanan yazılımcılar tanıyorum. Üstelik yurt dışında yaşıyor, devamlı seyahat ediyor,vs giderleri de fazla. Kendini iyi yetiştirmiştir, güçlü bir network kurmuştur, dürütstür, çalışkandır gayet doğal.

  • iwasbornonamountainside  (07.11.19 17:58:40)
400 bin lira yıllık 60 bin dolar yapıyor, böldüğünde ayda 5 bin dolar yapar. Bulunduğu lokasyonlar da crown'un belirttiği gibi bahis - yasadışı kumar lokasyonları. Her halükarda bu paraları kazanan yazılımcılar tanıyorum.

  • roket adam  (07.11.19 18:02:08)
upwork, fiverr gibi platformlar var oralardan çalışıyor olabilir
çevresi varsa, onlardan da iş yönlendirilir
themeforest var mesela, 500.000 satan tema var, oralara çalışıyor olabilir

kimse kimseye %100 yaptığı işi söylemez, anlatmaz
  • tamamhosdiyonda  (07.11.19 18:12:21)
1 gün içinde sanal pos entegresi yaptığı için 20 bin lira alan tanıyorum iki yıl önceydi bu olay. pos ukrayna posu, 3dsiz falan. ne olduğunu az çok anlamışsınızdır.

  • Whily  (07.11.19 18:38:09)
mutlaka daha çok kazanan vardır, kur olarak bakınca da yüksek değil ama türkiye'de yaşayıp, bu kadar genç yaşta bu kadar kazanan çok nadirdir sanırım. yani iyi okullardan mezun birçok bilg. müh. var belki ilk 5 yılında yarısını kazanamayacak. bu arkadaşın farkı ne olmuştur?

ya da farklı sektörlerde ayda 400 bin kazanan insanlar da var ama ya şirketleri var ya da üst düzey yöneticiler ve 20 yıllık bir iş hayatları var. bahis işlerine girmeden bu kadar kazanmak mümkün mü? uzun vadede yazılım sektörüen yönelmek istiyorum. o yüzdenmerak ediyorum. arkadaş 1993 doğumlu. 2015'te 22 yaşında 200 binden fazla kazanmış. yani bu kadar kısa sürede kazanılıyorsa neden odtü'de bilg. müh. okuyan birçok öğrenci de okulla birlikte bu işi yapmıyor? bu açıdan istisnai bir durum diyebilir miyiz yaşını ve yaşadığı yeri baz alırsak?
  • black mamba  (07.11.19 18:44:12 ~ 18:44:48)
arkadaşım ben yazdım yukarıda ama kaçırmışsın
bu arkadaş uzun yıllardır kafa yoran birisi
farkettiysen yukarıda yazanlardan hiçbirisi çok para ve kısa sürede kazanırsın yazmamış
meslek lisesi çıkışlı

kur farkı falan filanda demene gerek yok, aylık 6 bin civarı $ yapar, oda her yerde iyi paradır. yurt dışı dahil.
  • tamamhosdiyonda  (07.11.19 18:46:20 ~ 18:48:41)
uzun yıllardır kafa yorsa da yine de çok kısa bir süre değil mi? 22 yaşında 200 bin kazanan çok yazılımcı var mı?

  • black mamba  (07.11.19 18:51:00)
bu arada arkadaşa laf atıyor gibi olmak istemem. kendisi biraz takip ettiğim ve sempati duyduğum biri. sadece o alana yönelmeyi düşündüğüm için öğrenmek istiyorum.

  • black mamba  (07.11.19 18:52:13)
benim sektorum degil ama yazilim olayi enteresan, yurtdisinda sektorde birkac tanidigim var, gordugum kadariyla sirket acip kontrat almaya calisiyorlar, 3 aylik 6 aylik kontratlar bunlar. aralarinda saglam para kazananlari var. bir tanesi gordugum kadariyla senede $300k civari indiriyor, ama ne yaptigini cozemedim, sorunca bir seyler geveleyip duruyor. pek parlak bir eleman da degil gibi..sektorde acik nerde var ona bak, pek kimsenin bilmedigi birseyi bilmek her zaman para getirir.

  • cooperr  (07.11.19 19:29:56)
ben de tayfunu sever, takdir ederim. css öğrendiysem temellerini onun videolarını izleyerek attım. yukardaki arkadaşlar iyi ipucları yakalamış ama bahis siteleri olduğundan o paraları alabiliyor ondan ötürü diyebilme ihtimalimiz az. iyi bir yazılımcı için 5-6k $ normal para.

tayfunun çalıştığı şirket platingaming.com
  • qobel  (07.11.19 20:54:44)
Yazılım sektöründe çok uçuk bir para değil. Bizim şirkette ortalama maaş da bu civarda (aylık 6k $ ). TR'deki ölücü şirketler bu parayı vermezler tabi ama allahtan internet diye bir şey var, uzaktan çalışabiliyorsun.

Ne yapman lazım? Kendini yeterince geliştirebildiysen linked.in falan açıp sıradan başvur ilanlara. Birinden biri olur zaten.
  • plutongezegendegilmi  (08.11.19 08:59:56)
ben şunu merak ediyorum. remote çalışmak kolaysa neden peki bankalarda çalışan birçok insan 5-10 bin maaşa çalışıyorlar? belki daha fazladır bilmiyorum ama 10-15 yıl deneyimi olmayan biri herhalde türkiye'de 40 bin kazanamaz yılda.

  • black mamba  (08.11.19 20:33:27)
@black mamba, (bkz: comfort zone).

  • plutongezegendegilmi  (09.11.19 12:48:02)