[]

günde 2-3 litre su içmek

hani sürekli tavsiye ediliyor ya, günde en az 2 litre su için, 3 litre su için diye.

ben günde 2 litre su içtiğim zaman 1.5 litresini işiyorum. 3 litre su içiyorum, 2.5 litre işiyorum.

doğrudan yarım litre içsem olmaz mı? hadi toleranslı olsun, 1 litre içeyim.

böbrek taşım falan da yok ki böbrekler temizlensin diyeyim. temizlenecekse de bulaşık makinesine calgon koymuş gibi ayda yılda bir 3 litre içip temizlik yapayım.

tam tersine olmadık yere böbrekleri yoruyormuşum gibime geliyor. vücutta kalması gereken mineraller falan da fazla suyla gidiyormuş gibime geliyor.

ne zoruma 3 litre içip 2.5 litre işiyorum ki? vücuda lazım değil demek ki. boşu boşuna üstten içip alttan çıkarmanın bana ne faydası var?

 
Çok haklısın. Yediklerimizin de çoğunu hoop sıçıyoruz, niye yiyoruz ki?

Cidden yalnız, işediğin şey içtiğin su değil, suyu böbreklerin için değil bütün hücrelerin için içiyorsun, vücut suyu kullanıyor, üre dolu bir sıvı çıkarıyor.
  • kobuzchu kiz  (06.11.19 19:01:21) 
Yukaridan su tutuyorsun gibi dusun, az su dokersen kirler akmaz, saril saril dokeceksin ki kiri pasi pisligi aksin :) O hesap :)


  • msb  (06.11.19 19:06:40) 
son derece yanlış bir mantık.

kimse bana "sağlık için günde 3 kilo yemek ye" demiyor. bunu dese, ben de 3 kilo yemek yiyip 2.5 kilo çıkarsam onu da gelip sorarım. üstelik tokluk hissim fazla yememi engelliyor. o hissi umursamayıp yediklerim de çıkmayıp götümde göbeğimde birikiyor. dolayısıyla sorduğum soruyla eşdeğer bir kıyas değil bu.

tamam su içmeyeyim demiyorum ki. hücrelerim için yarım litresi yetiyor demek ki. üre dolu sıvıyı çıkarmak için de bi yarım daha içeyim.

3 litre su içip geziyorum, yürüdükçe midem lak lok lukur lokur ediyor. prostatlı dede gibi 15 dakikada bi tuvalete gidip dupduru bembeyaz işiyorum.

niye bu eziyet?

lavabo muyum ulan ben? oldu olacak önden bi bardak da kostik içeyim de bari kireci pası da söksün anasını satayım.
  • kibritsuyu  (06.11.19 19:10:52 ~ 19:12:44) 
bence bu dediğini yapıp yeterli süre sonunda diyalize başlamalısın. kararını sonuna kadar destekliyorum.


  • tantunizade murat efendi  (06.11.19 19:32:31) 
Valla ben susadıkça içiyorum. En fazla 1 litre falan (yaz günü değilse ya da spor yapmıyorsam).


  • orient blue  (06.11.19 19:33:14) 
yahu arkadaşlar, gözünüzü seveyim bi soruyu okuyun, bi anlamaya çalışın bu herif ne diyor diye.

"su içmek istemiyorum, su içmezsem ölür müyüm" falan mı demişim acaba? su içmek istemediğimi nereden çıkarıyorsunuz da "haklısın kanka az su iç de diyalize gir" falan diyorsunuz?

lan sorduğum çok açık be. 3 litre içip 2.5 litresini işiyorsam niye 3 litre içiyorum yahu? ihtiyacım yarım litre ise, 1 litre içeyim, yarım litresi vücudun ihtiyacını karşılasın, öbür yarım litresini de işeyeyim, böbrekleri kanı falan temizlesin. niye fazlasını da içip geri işiyorum? bunun mantığını anlatacak olan varsa mantıklı bir şeyler duymaya ihtiyacım var.
  • kibritsuyu  (07.11.19 01:58:33 ~ 02:01:33) 
Günde 8 saat uyudugunu varsayarsak 16 saat ayaktasin demektir. Günde 3 lt suyu da 16 saate yayman gerekir ki faydasi olsun. Saat basi standart bir su bardagi (200 ml) ile su icersen 5 saatte 1 lt su icmis olursun, uyanik kaldigin 16 saat boyunca da 3 lt su icmis olursun.

Hatta dr lar diyor ki o birdak suyu icerken de 4-5 seferde yudumlayarak için. Agaca bir kova suyu birden dokersen cogu akar gider ama damla sulama yaparaan tamamindan yararlanir.
  • gulbatur birinci sahbatur sondan geliyor  (07.11.19 07:49:42) 
tamam da niye lan niyeeee. niye 3 litre? saat başı da içsem, öyle de etsem, böyle de yapsam fazlasını işiyorum yahu.

al işte sabah 7'de kalktım. kaltığımdan beri de 3 saatte 1.5 litrelik pet şişenin yarısı kadar su içtim. 750 ml. yapar. ve kalktığımdan beri 4 kere tuvalete gidip affedersin at gibi şarıl şarıl işedim. neredeyse içtiğimin tamamı çıkmıştır.

e o zaman ben bu kadar suyu niye içtim?
  • kibritsuyu  (07.11.19 08:26:08 ~ 10:18:24) 
Ben nedenini söyleyeyim. Su lobisi. Tamamen daha fazla su satabilmek için yayılan yanlış bir bilgi. Fazla su içmenin hiçbir yararı olmadığı gibi zararı da var, zira mineral kaybı yaşıyorsun. Zaten kimse 2 litre 3 litre gibi bir standart koyamaz, herkesin ihtiyacı boy kilo, terleme oranı ve yediği şeylerdeki su miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Sen bol sebze meyve yersin, yarım litre yeter ama başkasının belki 4 litre içmesi gerekir. Yeterli su içip içmediğini idrarının renginden anlayabilirsin. Şeffaf olması gerek diye bir kanı var, doğru değil. Şeffaf olması fazla içtiğini gösterir. Koyu sarı olması da az içtiğini. Açık sarı olacak. Bu arada sabah kalktığında bir şey yemeden en az 20 dakika önce yarım veya bir limonun suyu ve tuz ekleyerek yarım litre civarı su içmenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ondan sonra gün içinde yemek saatlerine uzak vakitlerde ara sıra yudum yudum içebilirsin.


  • Psychender  (07.11.19 10:58:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.