Yaban mersini ama tam değil, ne yapmalı?

Marketlerde ufacık paketler 12-13 lira ya, bugün Kadıköy'de manavda kiloyla yaban mersini görünce "ooo gelsin bluberry pancakeler" diye gittim yarım kilo aldım, sapından yaprağından ayıkladım, yıkadım. Ağzıma iki tane attım ki böyle içi çekirdekli, tadı mayhoş, neredeyse kakule gibi bi tuhaf; markettekiler böyle değildi :/

Niye böyle ki bu? Dondurup tatlıya keke kullanma hayallerim yıkıldı. Şimdi çöp mü bunlar? Durduğu yerde olgunlaşmaz di mi? Reçeli, kompostosu falan yapılır mı, kullanan deneyen var mı?

Edit: www.dropbox.com
www.dropbox.com

-Hala pancakete kullanılabilir. Pişince biraz daha tatlanır. Hayaller yıkılmasın.
-Çöp değil.
-Olgunlaşmaz.
-Reçel olur, süper olur.
  • heritage  (06.11.19 01:10:12)
fotografını paylasırsan bişeyler söyleyebilirim. www.google.com

  • art vandaley  (06.11.19 02:46:07)
@art vandelay, şimdi gördüm cevabı, öğle arasında paylaşmaya çalışacağım, teşekkürler :)

  • kobuzchu kiz  (06.11.19 07:17:55)
Hocam onları güzelce kurutup kışın çay yapabilirsin. Ama kuşburnu ile falan katman gerekir. Kış çaylarına güzel aroma katıyor.

Bunun dışında şekerle kaynatıp şerbetli bir içecek yapıyor bir tane çalışma arkadaşım. Çok lezzetli oluyor. Hatta küçük çocuğu için yapıyordu bayağı faydalı imiş söylediğine göre. Bizimkiler kendiliğinden yetişen ve kimsenin toplamadığı bir yerde kilolarca topluyorlar o sebeple para da vermiyorlar.

Edit: hocam yeni bir şey daha öğrendim yaşken30 dakika falan kaynatıyorsun. Sonra soğutup içine bir miktar şeker atıp içebilirsin. Hafif mayhoş bir tadı var ama ben sevmiştim.
  • kraldan cok kralci  (06.11.19 09:05:08 ~ 09:42:29)