[]

laptop çöp mü oldu?

3500 liraya acer marka laptop aldım bu nisan ayında. alır almaz açıp ram takviyesi yaptım. sonra geçenlerde macununu değiştirdim kendim. 2 hafta önce pat diye kapandı ve bir daha açılmadı.

garantiye yolladım, garanti dışı kalmış 4500 lira anakart değişimi yapılacak dedi. hayır istemiyorum yollayın dedim.

tamirciye götürdüm, 1 volt entegresi yanmış dedi. çocuk araştırdı ama bulamadı bunu geri al dedi bana.

bu laptop çöp mü oldu şimdi? yapabileceğim bir şey yok mu?

 
gecende acmistiniz ayni duyuruyu sanirim.

evet cöp oldu.

bundan dolayi buna benzer degisimleri, upgradeleri garanti bittikten sonra yapmak lazim.

macunu degistirirken bir sikinti oldu büyük ihtimalle. gecen sefer yazdiginizda sanki hemen macun degistirmis gibi olmustu, macun degisiminde bir hata yaptiniz büyük ihtimalle, bir devreye zarar geldi.
  • duygusuzromantik  (05.11.19 21:01:04 ~ 21:03:55) 
durduk yere olmaz

yanlış uzunlukta vida falan takıp kısa devre etmiş olabilir mi ? genelde en sık karşılaşılıyor. bütün vidalar eşit uzunlukta değil. yanlış vidayı takınca plastiği delip karta bi yere kısa devre edebiliyor.

1 volt entegresi neymiş parça kodu varsa digikey vs sipariş ederek 10-20 liraya parça bulunur ama bana o tamirci güven vermedi.
  • orpheus  (05.11.19 21:14:23) 
Şarj Işığı yanıyor mu ? Power tuşuna basmaniza rağmen tetiklenmiyor ise 19 v hattında bir mosfet yanmıştır. Değişimi ve arızanın tespiti basittir. Anakart değiştirmek gerekmez.


  • delikedidilimiyedi  (05.11.19 21:16:48) 
O yapamıyor olabilir başkası bulur yapar. Başka yerlere mutlaka gösterin.


  • excespeace  (05.11.19 21:28:23) 
@delikedidilimiyedi +1 mosfet arızası olması muhtemel çok sık karşılaşılan bir durum.


  • 16f628a  (05.11.19 22:03:56) 
tamirciye tam olarak hangi entegre oldugunu ve varsa kodunu iste. ebay'den bulursun muhtemelen. en kotu ebay'den komple anakart al.


  • crucio  (05.11.19 22:50:00) 
sadece 1 volt entegresi ise sorun olmaz. Bacak bağlantısı değiştirerek farklı bir regülatör de bağlanabilir. Başka bir tamirciye mutlaka göster. Verdiğin tamirciye de hangi entegre olduğunu yerini falan sor. En kötü ihtimalle yurtdışından alırsın. En olmadı çıkma bir anakart al.


  • kraldan cok kralci  (06.11.19 09:10:43) 
ankart arızalı ise anakartı değiştirin. neden çöpe gitsin ki?

anakartın üzerinde part number yazar. PN şeklinde
bunu google da arattığınızda satılan yerleri bulursunuz. 300-500-1000 neyse alır değiştirir kullanırsınız.

evet çöp oldu diye söyleyen arkadaş da gerçekten moral bozmaktan başka bir işe yaramamış.

Daha önce HP ve DELL servis denetlemelerine katılmıştım. buralarda zaten entegre bazında onarım yapılmıyor. direkt değiştiriler. Fiyatların yüksek olmasıda işçilik fiyatlarına bağlı genelde...
  • isminivermekistemeyensuser  (06.11.19 18:13:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.