[]

kart bilgilerinin çalınması

dün akşam kredi kartımda ne olduğunu hatırlayamadığım bir harcama gördüm ve bankayı aradım. internet üzerinden 180 tl'lik bir harcama yapılmış ve 3 takside bölünmüş :) açıklamada sadece "param" yazıyor. kartımı hemen kapattırdım yenisini istedim. Parayı geri alabilcem mi belli değil ama bu nasıl dolandırıcılıktır anlamadım. neden sadece 180 tl'lik harcama yapıyorlar ve neden takside bölüyorlar? kartımın 15 bin tl limiti var.
ayrıca bazı alışverişlerimden sonra bankadan mesaj geliyor, size ait değilse bizi arayın diye. bu sefer neden gelmemiş? neye göre mesaj gönderiyorlar? 
göze batmasın diye öyle almıştır belki? ama batmış işte.


  • dedim dedim de kime dedim  (05.11.19 10:52:12) 
kartin calisip calismadigini görmek icin kücük meblalarla basliyorlar ve reaksiyon gelmezse meblayi yükselterek devam ediyorlar.
Takside bölmesi de bankanin dikkatini cekmek istemedigindendir.

Banka seni uyarmamistir cünkü uyari genelde baska sehir ve ülkelerden alisveris yapildiginda oluyor. Tahminen sana cokta uzak olmayan birileri yapmistir.
  • VIPCH  (05.11.19 10:52:52) 
buna literatürde traşlama deniyor. karttan 1 sefer yüksek meblağlı işlem yapılırsa kart sahibi anlayıp kartını sizin yaptığınız gibi hemen iptal ettiriyor. ama ufak tutarlarda işlem yaptığında çoğu kullanıcının gözüne çarpmıyor, çarpsa bile herhalde bi yerden almışımdır ama unuttum diyor. böylelikle dolandırıcı aylarca hatta yıllarca bu şekilde kartınızdan fayda sağlıyor.


  • yemrem  (05.11.19 11:10:59) 
harcama itiraz (chargeback) başvurusunda bulunun, 3d ile ödeme yapılmadıysa ki alışverişi yapan siz değilseniz 3d ödeme mümkün değil, bankanın iade etmesi lazım.


  • shadowfollower  (05.11.19 11:16:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.