Amerika para gönderme

Bankadan amerika'ya para gönderdim. Kardeşimin okulu için 2750 dolar için 70 TL masraf + 2,5 dolar muhabir komisyonu adı altında bir ücret kesti. Yani toplamda 2750 dolar için 85 TL masraf ödedim. Bu normal midir yoksa daha ucuza gönderim yolu var mıdır ? İlerleyen dönemlerde her ay sürekli göndereceğim için en uygun şekli arıyorum.

western union

  • kveldulv  (30.10.19 14:35:27)
transferwise'a da bakabilirsiniz.

  • orijinal nick bulamadim  (30.10.19 14:36:30)
transferwise
cok cuzi bir ucreti oluyor genellikle normal swift e gore.
siz transferwise da bir hesap aciyorsunuz, sonra para gondermeyi seciyorsunuz, oradan transferwise in turkiyedeki bir hesabina eft yapiyorsunuz kendi banka hesabinizdan. onlar da transferwise in amerikadaki hesabina kendileri dolar olarak gonderiyorlar. genelde 24 saat suruyor, eger eft saatleri icinde olursa daha bile kisa olabilir. isvicreden turkiyeye surekli para yolluyorum ve bu uygulamayi kullaniyorum. henuz sorun yasamadim hic. 400 franc icin mesela 4.45 franc gibi bir ucret kesiyor.
  • interview with the vampire  (30.10.19 14:36:54 ~ 14:37:45)
@kveldulv

wester union ben de düşündüm sitelerinden standart ücretler diye bir bölüm var orayı görünce vazgeçtim.

www.westernunion.com

125 dolar olarak gözüküyor 2500 - 3000 dolar arası transfer yapmanın ücreti. Belki de yanlış yere baktım bilemiyorum fahiş geldi bana masraf ücreti.
  • messor  (30.10.19 14:42:31 ~ 14:44:03)
@orijinal nick bulamadim
@interview with the vampire

teşekkürler inceleyeceğim transferwise sitesini.
  • messor  (30.10.19 14:43:17)
iyi fiyat. muhabir banka 30-50 usd arası alır genelde.

  • brkylmz  (30.10.19 15:02:16)
@brkylmz

Denizbank'tan yaptım. Klasik swift gönderimi. Toplam 85 TL'ye geldi. Bütün masraflar bana ait şekilde.

Diğer arkadaşların önerdiği transferwise sitesine de baktım orada da otomatik hesaplamada 27 Dolar gösteriyor masrafı. Yani benim yaptığımın yine iki katına denk geliyor TL olarak. Bankalar daha pahalı diye biliyordum o yüzden şaşırdım. Bu şekilde devam ederim herhalde.
  • messor  (30.10.19 15:33:11)
Böyle para gönderenlere ek bilgi olsun diye yazıyorum.

Moneygram diye transfer sitesi seçeneği de varmış. Orayı da araştırdım. 2750 dolar için 58 dolar masraf alıyoruz dedi benim gönderdiğim yere. Siz buradan yatırın 10 dakika sonra alacak kişi en yakın Wall-mart şubesinden parasını alsın dedi. Wall-mart bu işi de yapıyormuş bilmiyordum. Süre açısından mükemmel, anında dünyanın bir ucuna para gönderebiliyorsun ama ücret olarak 335 TL'ye denk geliyor. Arada büyük fark var. Ancak çok elzem durumlarda kullanılır anında para göndermek için.
  • messor  (30.10.19 16:10:36)
85 lira masraf 2750 dolar icin gayet uygun bence. daha dusuk ne olsun.

  • hot potato  (30.10.19 16:33:38 ~ 16:59:48)
kardeşinizin cepteteb hesabı varsa; bank of the west veya bank of america atmlerinden ücretsiz para çekebilir günlük limiti kadar. ben sürekli bu şekilde para çekiyorum, hiç komisyon vs ödemedim.

  • onurrrrr  (30.10.19 17:09:29)
@onurrrrrr

Süper bilgi teşekkürler hemen araştırıyorum. Günlük limiti aşsa bile bikaç günde çekebilir o halde parayı. Sıfır komisyon mükemmelmiş.
  • messor  (30.10.19 17:46:02)
Amerikada yasiyorum, transferwise kullaniyorum. Tavsiye ederim

  • oscar  (30.10.19 19:34:41)
Aynen onurrr dedigi de dogru. Kardesinizin cepteteb hesabi ve karti olmasi lazim. Gunluk limit 600 dolar. Komisyonsuz direk cekiyor. Ama su an amerikada ise hesap acmaz saniirm cepteteb

  • oscar  (30.10.19 19:36:51)
@oscar

Evet şu an amerika’da ama noel tatili sebebiyle aralık ayında gelecek. O zaman hesap açtırabilirim. Günlük 600 dolar yeterli olur sanıyorum, zaten bank of america’da hesabı var. Komisyonsuz çekmek çok iyi olur.

Transferwise demişsiniz siz de ama ben onun ücretlerine baktım bankanın iki katı yaklaşık. Bankadan burdan öğleden sonra parayı gönderdim beş saat sonra sorduğumda para gelmiş dedi. Yani bu transferwise, western union falan bankaya göre bir avantajlarını göremedim.
  • messor  (30.10.19 20:04:32)
bütün masraflar bana ait şekilde gönderdim demişsiniz. bu transferi bugün mü gerçekleştirdiniz? kardeşinize para ulaştı mı? eğer ulaşmadı ise hala, bu süreçte ekstra masraflar çıkması olası. alıcı banka swift mesajında OUR kodunu (bütün masrafların size ait olduğu anlamına gelir) gördüğünde ekstradan masraf oluşturabilir. bilginiz olsun diye söylüyorum, önümüzdeki günlerde böyle bir masraf tahsilatı yaparsa denizbank hesabınızdan şaşırmayın.

  • givemesomesubstance  (31.10.19 11:32:31)
@givemesomesubstance

Önceki mesajda yazmıştım zaten. Dün yaptım işlemi öğleden sonra, beş saat sonra sorduğumda parayı aldım dedi. Net 2750 dolar almış, herhangi bir kesinti olmamış. İlerleyen günlerde bana bir kesinti olur mu onu bilmiyorum ama sanmıyorum.
  • messor  (31.10.19 11:58:00 ~ 11:58:31)