Avukat arkadaşların görüşü

Karara çıkan dava dosyası başsavcılık başvurusuyla aşağıda yazdığım sebepten iistinafa gönderilmiş.

Soru: Başsavcılık karara çıkan her ceza dosyasını inceleyip uygun bulmadığını iistinafa mı gönderiyor? Yoksa davalının başvurusu vb istinaden mi böyle bir şey yapılmış?

Soruya ek: ben verilen hapis cezası ile para cezası arasında gün bakımından bir orantısızlık varsa bu sebeple itiraz edilebilir diye biliyorum. Yanlış mıyım?

Son soru: şimdi başsavcının talebi tam olarak nedir? Cezayı az mı bulmuş fazla mı?

Teşekkür ederim görüşleriniz için.

Kopyala yapıştır kısım:

Xxx suçu yönünden suçun alt sınırında uzaklaşılarak ceza verildiği ancak alt sınırdan uzaklaşma gerekçesinin yetersiz olduğu görülmekle ; alt sınırdan uzaklaşmanın gerekçesinin TCKm.61/1 uyarınca yeterince açıklanmaması sebebiyle söz konusu karar usul ve esas yönünden yasaya aykırı bulunmuş olup ,
Sonuç ve Talep : söz konusu karar Usul ve esas yönünden Kanun'a aykırı bulunduğundan kararın istinâfen kaldırılması arz olunur.

Mobil edit: şimdi ne olacak?

  • balik kraker  (30.10.19 14:25:51)
Cezayı fazla bulmuş alt sınırdan verilmesi gerektiğini söylemiş eğer alt sınırdan neden verilmediğine ilişkin bi gerekçe varsa bunun daha açıklamalı bir şekilde olması gerektiğini söylemiş. Karar bundan dolayı kaldırılmış.
Şimdi ne olacak; Yerel Mahkeme varsa bi gerekçesi sunacak aynı cezayı yeterli bir gerekçe ile verecek yoksa kanun maddesindeki alt sınıra yakın bir ceza verecek.

  • mimetorg  (30.10.19 16:41:20 ~ 16:42:31)