[]

'Mustafa' filmindeki tarihsel hata (ya da senaryo hatası)

Geçen akşam öyle açtım izliyordum, o izleyişimde dikkatimi çekti ki muhtemelen pek çok kişinin daha çekmiştir.

Zübeyde Hanım'ın vefatı sahnesinde Mustafa Kemal'in; "dağdan bir taş getirin ve Atatürk'ün anası Zübeyde burada yatıyor diye üzerine yazın" dediği söyleniyor.

E iyi de, soyadı kanunu 1934'te çıkmadı mı ? Daha "Atatürk" diye bir soyismi yok henüz ve zaten aynı filmin ilerleyen sahnesinde de bu konudan bahsedilmekte.

Bilemedim...

 
Sahneyi hatırlamıyorum ama Zübeyde Hanım 1925 gibi vefat etmişti sanırım, dediğiniz gibi Atatürk soyadı 1934.


  • John Bloor  (29.10.19 10:35:28) 
o yazıyı içeren taş 1940'da dikilmiş. belli ki filmde dramatik dursun diye eklenmiş.

www.yeniasir.com.tr
  • sinek kral  (29.10.19 12:32:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.