Baklava yaptım çok kötü oldu- neyi yanlış yaptım.

Ayda yılda bir yemek yapan halimle kalkıp baklava yapmaya çalıştım, elimde kaldi. Epey canımı sikti. fıstığın altındaki katmanlar vıcık vıcık olmuş, erimiş hepsi. Yani neredeyse kaşıkla yemek gerekecekti.

İki sebebi olabilir diye düşünüyorum ama size de sormak istedim.
Marketlerde satılan baklavalık yufka denen hazır yufkaları kullandım.
Şerbet kaynamaya başladıktan sonra aldım, koyulasmamisti pek.

Şu videodaki tarifi tepsinin boyuna göre oranlayarak yaptım.

youtu.be

Baklava neden kötü oldu?

Şerbeti dökmeden önce iyi pişirmemiş olabilirsiniz. Üstüne de şerbeti çok sıcakken döktüyseniz hamur hamur olmuştur.

  • lapris  (28.10.19 20:28:12)
İki şeyden birini yanlış yapmışsındır ondan olmamıştır.

1 - Baklava hamurunun iyi pişmemiştir yani çok sertleşmeden kıtır kıtır olmalıydı.

2 - Şerbeti çok sıcakken dökmüşsündür.
  • Avoiding The Puddle  (28.10.19 20:29:36)
Hamurun kırmızı olana kadar pişmesi gerekiyor. Dokununca pul pul dökülecek kadar.
Şerbet sıcak (fokur fokur değil, sıcak denecek kadar), hamur iyice soğumuş olacak.

  • heritage  (28.10.19 20:58:45)
Haha okuyunca çok güldüm çünkü basıma geldi.

Nedeni gayet açık aslında hamurun iyi pişmemiş videodaki gibi kıtır sesi duyman gerekiyordu. Sabırsız olduğum icin ben de üsttekiler kabarınca fırından almıştım beklemek gerekiyor.
  • Mcfly  (28.10.19 22:48:41)
annem duzenli baklava yapar. simdiye kadar begenmegeni de olmadi. marketlerde satilan her baklavalik yufka ile baklava acilmiyor maalesef. annemin hep kullandigi ve tarif verirken ozellikle "sadece bu marka olacak" dedigi hastel marka baklavalik yufka kullanacaksin. her yerde bu marka satilmiyor ama a101'de satilan baklavalik yufka da hastel fabrikasinda uretiliyor o yuzden o da olur.

  • crucio  (29.10.19 00:30:03)
3 sebebi olabilir.
1) baklavanın altı iyi pişmemiştir. (alt yufkalar)
2) şerbet iyi koyulaşmamıştır.
3) yufka ve şerbet sıcakken birbiri ile kavuştuysa hamurlaşır. (mutlaka ya şerbet ya da baklava soğuk olmalı)

video'yu izlemedim. yufka çesidinden öyle hamur gibi olmaz tahminimce. o sadece tadını etkiler. berbat tadı olur o kadar.
  • turbo sadık  (29.10.19 09:04:12)
@Mcfly,
Muhtemelen dediğin gibi tam pismeden aldım. Dışarıdan bakınca üstü kızarmış görünüyordu olmuştur diyip aldım ama alttakilerin pişmesi daha uzun sürer tabi.

Bugün soğuyunca biraz daha iyi olmuş. 1 ay sonra falan tekrar denerim. Sonucu buraya editleyecem :)
  • sckxyss  (29.10.19 17:38:40)
ben şimdi şekerpare yapıyorum aşağıdaki tarife göre, şerbeti soğuk hamuru sıcak olsun diyor. www.youtube.com

yapınca caps atarım.

i.hizliresim.com

  • for day to break  (29.10.19 19:05:38 ~ 22:55:34)