Kedi kumu temizlemek için gırgır kullanan var mı?

Kristal kumdan topaklanan kuma geçtik, evi bir gün süpürmeyince her yer kum bu ne yahu? Sürekli elektrikli süpürge çıkarmaya üşeniyorum, küçük şarjlı el süpürgelerini sevmiyorum, dedim ki ben çocukken gırgır diye bir şey vardı, belki hâlâ vardır. Varmış valla. Neyse, bunlardan kullanan var mı hiç? İşe yarıyor mu kumları temizlemek için?

urun.n11.com şuna baktım, farklı satıcılarda var ama yorumlar hep kötü.
Uzun saplı olsa daha iyi aslında ama şu ufaklar işe yarar mı acaba? urun.n11.com
Ya da kullandığınız başka model varsa önerseniz?

Hangi marka kum aldınız? Sanicat ve everclean diğerlerine göre daha az dağılıyor. Tuvalet önü paspaslari büyük oranda dağılmayi azaltıyor; ben bayağı geniş olanlarindan aldım bir tane, eve gelince paspası silkeliyorum direkt. Faras ile de kalan kısımları alıyorum banyoda. Yine de topaklanan kum kullanıyorsanız iki- üç günde bir süpürme açmak şart gibi. Bir de bütçe varsa robot süpürgeleri öneririm; her gün ev supururken şimdi haftada bire düşürdüm, tüyleri de çok güzel topluyor.

Onun dışında girgirin çok efektif olacağını düşünmedim açıkçası; hem yorucu hem de çok iyi toplamaz gibi geldi.
  • fraise  (27.10.19 22:23:10)
@fraise, kum kutusunun altında ve önünde şundan var: images.app.goo.gl
(edit: kum Alice markaymış)

Eski emaye gövdeli uzun saplı gırgırlardan bulsam hemen alacağım valla, bu küçükler bana da iyi toplamaz gibi geliyor ama deneyen varsa fikir alayım dedim. Robot süpürge bakmaya başlayayım ben bir yandan :/
  • kobuzchu kiz  (27.10.19 22:27:33 ~ 22:28:11)
aynı dertten ben de muzdaripim. günde üç kez falan supuyorum evi. girgir kullanmadim ama ise yaramazmis gibi görünüyor.

takipteyim
  • yuvarlanantencereninkapagi  (27.10.19 22:37:39)
Bu ürün çok güzel. Tamamını almasa da baya fark oldu bizde. www.hepsiburada.com

  • jazzabel  (27.10.19 22:51:16)
jazzabel'in verdiği linkteki ürünü kullanıyorum, sorunu yüzde 80-85 oranında çözdü.
alice çok iyi bir marka değil, ama yıllar içinde belki gelişmiştir.
ben temizmama'nın kalın taneli bentonit kumunu kullanıyorum.

genel olarak hangi marka olursa olsun ince değil, kalın taneli kullanmanızı tavsiye ederim, nispeten daha az dağılıyor.
bir de, ince kum kalitesine göre çişle falan çamurlaşabiliyor.
kalın kum o açıdan da daha randımanlı.
  • blatta hiberna  (27.10.19 22:59:37 ~ 23:00:21)
kalın taneli +1 diyorum, o kalın taneli olanlarında bir standardı yok aslında, ne kadar kalın o kadar iyi oluyor sonuç temizlemesi kolaylaşıyor, kaptan dışarı yayılması da azalıyor.

  • selam  (27.10.19 23:02:19)
youtu.be bulabilirseniz, tam size göre.

  • ayaklibalik  (27.10.19 23:15:38)
Kalın taneliler de ince kadar topaklanmıyor, koku yapıyor gibi bir kaygımız var aslında. Daha mı iyi olur diyorsunuz?

@jazzabel'in önerdiği paspastan sipariş verdim şimdi, bir bakayım, sonra bir de kalın taneli kum deneriz madem.
  • kobuzchu kiz  (27.10.19 23:16:27)
koku yapmıyor, gayet iyi topaklanıyor.
bende beş tane azman var. :)
koku yapsa yapardı, ama kapalı bendeki tuvaletler.
bir de, kumun kokma nedeni genelde yanlış temizlik oluyor.

kaka ya da çiş yapıldığı zaman, kürekle o "kütleyi" alacaksanız, küreği sallayıp kütlenin etrafındaki kumları düşürmek doğru değil.
hatta deliksiz bir kürekle, o bölgeyi tamamen almak lazım.
genelde insanlar küreği böyle sağa sola sallayıp sadece kakayı ya da çişli, topaklanmış kısmı alıyorlar.
o kuma dökülen taneler, aslında kirli ve kokan da onlar.
yani aslında görüntüde kumu temizlemiş oluyorsunuz, ama küçük taneler halinde pis kumlar kumun arasına karışmış oluyor ve "kütle" halinde kokuyu hapseden form da bozulduğu için koku yapıyorlar.

benimki gibi çok nüfuslu olduğunuzda umumi tuvalet gibi bir durum olduğundan, her tuvalet seansından sonra elimde kürekle tuvalet temizlemiyorum.
4-5 günde bir bütün kum kaplarındaki kumu olduğu gibi döküp yenisini koyuyorum.

aslında silikalarda falan da bir kedi için bir ay gider diye yazar, onun mantığı da budur.
yani kumun içinden tek tek kaka ya da kütleleşmiş çiş almak kumun kokmasına neden oluyor.
o yüzden tavsiyem, evdeki nüfusa ve duruma göre birkaç günde bir kumu bir kerede genel olarak değiştirmeniz.
eğer onu yapamam diyorsanız da, deliksiz bir kürekle, kakanın ya da topaklanmış bölgenin etrafındaki kumları da birlikte alıp atın.
o zaman kum kokmaz.
  • blatta hiberna  (27.10.19 23:35:17 ~ 23:37:27)
@blatta, kapalı kum kabı ve bir tane kedi var evde. Silika kullanırken koku sorunu olmuyordu, gerçekten de sadece kakayı günlük alıp tüm kumu ayda bir değiştirmek yetiyordu. Sonra yanlışlıkla topaklanmayan kum aldık, AMAN YARABBİM, üç günde ev leş gibi koktu, benim koku duyum zayıftır ve ben bile evde duramıyordum. Şimdi kullandığımız ince Alice iyi gibi, günlük temizliyoruz kütleleri ve koku yok ama bu sefer de her yer kum oldu diye sinirlendim, ona çözüm arıyorum.

  • kobuzchu kiz  (27.10.19 23:53:47)
topaklanmayanlar korkunç, evet.
hatta neden öyle bir şeyin var olduğunu bile pek anlamıyorum.
belki kanama falan olduğunda görülebilsin diyedir diye bir akıl yürütebildim sadece :)
ki artık onun için özel kumlar da çıktı gerçi.

bence sizin kurtuluşunuz kalın taneli kum ve o deneyeceğiniz mat olacak.
ben mesela ince taneli asla kullanamıyorum.
kapalı kum kabından bile kumun yarısını dışarı atıyor bir tanesi çünkü.
aşırı eşeliyor kumu.
onun yüzünden kalın taneli denemiştim.
kalın tanelinin genel olarak tozu da daha az oluyor.
adım adım deneyin bakalım, verim alacağınız kesin.
kolay gelsin :)
  • blatta hiberna  (27.10.19 23:59:54)
jazzabell’in paylaştığı paspastan ve sanicat’in kumundan kullanıyoruz, paspası aldıktan sonra eve dağılan kum tamamen bitti, banyo kapısına kadarki kısımda da %90 azaldı. kalın taneli kumdan memnun kalmadık ama, topaklanmasında sorun yok ama iyi temizlenmiyor, kumun kullanım ömrü az oluyor.

  • ozgur bir kusun hatirati  (28.10.19 00:05:30)
Üstten girişli kedi kumu kabı da öneririm. Paspas olsa da her gün banyo çıkışına süpürge tutmak gerekirdi. Şimdi 3 günde bir gerekiyor.
Çok da rahat kullanıyorlar.

  • master of ceremonies  (28.10.19 13:00:45)