Kentsel dönüşümden çok fena mağdur olduk

Kentsel dönüşüm muhabbetine bir apartman olarak müteahhit firma ile anlaştık bilindik hikaye geldiğimiz noktada adam 2 yıl önce bitirmesi gereken Apartmanı bitirmedi yarım bıraktı mahkemeye verdik firma da bizi mahkeme veriyor apartmana harcadığım parayı hepinizden açtır açtır alacağım diyor. Hiç böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Adam sözünde durmadığı gibi bizi borçlu çıkarıyor haksız yere zenginleşmeden? Bilenler fikir verebilir mi

geçende haberlerde bu konu dolaşıyordu, insanları mağdur eden müteahhitlere hesap soracağız !!11!!1! tarzı konuşma yapılmıştı. lütfen araştırın, belediyeye vs başvurun

  • MtKrt  (24.10.19 20:07:49)
Sözleşmenizin içeriğini okuyun. Sözleşmeye göre sizin tarafınızdan uyulmayan veya geciktirilen maddeler var mı araştırın. Mesela, biz bilemeyiz nasıl anlaştınız, ayrıca müteahhite ödeme yapılacaktı, ama yapılmadı da o yüzden mi bitirmedi inşaatı? Veya satış yetkisini vermediniz de, satış yapamadı o yüzden mi bitiremedi?

Eğer sizin tarafın kusuru yoksa bir şey alamaz. Hatta mahkemeyi kaybeder, ücretler, faizler falan derken batar gider.

Ama bu ne yapar. Siz mahkemeyi kazanırsınız. Sonra da inşaatı tamamlaması için başka bir müteahhitle anlaşırsınız, fakat eski mütahhit onu inşaata sokmaz. Benim şu kadar alacağım var, onu ödeyeceksiniz önce der falan, mafyacılık oynar...
  • malheiros  (24.10.19 20:14:42)
@malheiros yukarıda uzatmamak için detay vermedim ama tamamen haksız anlaşmada bizim apartmanı yapma karşılığı 5 dükkan ve 7 daire verecektik ki aldı tapuları da başkalarına sattı ama bizim Apartmanı bitirmedi. Biz de dava açtık o da karşı dava açtı ben buraya şu kadar para harcadım hepiniz vereceksiniz maaşlarınıza haciz gelecek diyor avukat da teorik olarak haklı mahkeme haklı bulabilir maalesef hukuk sistemi böyle diyor. Evden olduğumuza mı yanalım borçlu duruma düştüğümüze mi :( avukat zaten adam Apartmanı bitirmek şöyle dursun dizin paranıza göz dikmiş diyor :/ ama yargı onu haklı görebilir diyor haksız zenginleşmeden ne alakası varsa

  • iwillsee  (24.10.19 20:46:11)
@MtKrt haberlerde diyor ama pratikte kimsenin hesabını sorduğu yok burada detay vermek istemiyorum ifşa olmamak için ama müteahhit pisliği devlette çalışan bir insan elini kolunu sallayarak geziyor tapuları aldınkendşne düşen daire ve dükkanları sattı ama Apartmanı yarım bıraktı biz dava açınca da ben de o zaman buraya harcadığım parayı isterim sizden diyor maaşlarınıza haciz gelecek diyor evden de olduk bi de borçlu çıktık

  • iwillsee  (24.10.19 20:48:55)
Sözleşmenin içeriği önemli, mahkeme ne sizin hakkınızı o müteahhite yedirir ne de müteahhitin hakkını size.

Tamam adam geciktirdi veya yapamıyor/bitiremiyor, ama diyelim bir iki milyon da masraf yaptı şimdiye kadar (onun ne kadar söylediği önemli değil rayiç inşaat maliyetleri var), yani iş gecikti ya da geç bitirecek diye adamın bütün harcaması çöpe mi gitsin mesela?

Elbette kötü niyetl de olabilir ama korkmayın bu durumlarda mahkemeler her zaman arsa sahiplerinden yanadır, fakat müteahhitin de hakkını yemeniz elbette normal bir durum değil.

Kavgaya dövüşe gerek yok, "kardeşim biz senin malında harcamanda değiliz, biz taahhüt ettiğin dairelerimizi istiyoruz. Ya bitir teslim et ya da edemiyorsan eksik kalan kısmı tazmin et ve başkasına bitirtelim. Bizim senin paranda hakkında gözümüz yok" yaklaşımında olun.

Bence de avukatınızı değiştirin, müvekkilin katilliği kesin olduğunda bile müvekkilini savunur avukat, karşı tarafı değil.
  • John Bloor  (25.10.19 10:42:04)