rusya için iş görüşmesi ??

selam romalı gardaşlarım,

arkadaşım görüşme yapacak önce bir ik firmasıyla. sonra da ismi verilmeyen inşaat firmasıyla görüştürecek bu ik firması eğer görüşme sonucu pozitif olursa. ilk görüşme pozitifmiş ikinci aşamaya geçmişler. bu arada ortada arkadaşın yaptığı bir başvuru yok, kariyerden cv'sini bulup iletişime geçmiş ik firması.

arkadaş inşaat mühendisi, pozisyon ik firmasının tanımlamasıyla "manager'in bir tık altı" ve türk inşaat şirketi ancak arkadaş moskova'da bulunacak pozisyon gereği. büyük hacimli firmalardan biriymiş ama ilk 3'tekilerden değilmiş.

şimdi kafamızda iki soru;
1- bu firma büyüklerden biriyse kariyer.net vs gibi yerlere neden ilan vermemiş de bir ik firması headhunting yapıyor ? şüpheli bir durum mu sizce- neden adını gizliyor.

2- esas soru bu aslında - bu manager'ın 1 tık altı pozisyon için kaç para istemeli bu arkadaş (dolares). kendisine bağlı bir ekip olacakmış, genel müdürün 1 altındaki adam için iş geliştirme tarzı işler yapacakmış vs. (6 sene tecrübeli bu arkadaşımız)

1. sorunun cevabını bilmiyorum, ancak 2. sorunun cevabı için 5500- 6000 dolar diyebilirim sanki.
inşaatçı mıyım ? hayır, ama pozisyon sanki kaldırır bu maaşı

  • jamiryow  (22.10.19 14:05:10)
@jamiryow managerin 1 tık altı buysa manager ne ola ki ?

  • oyeaby  (22.10.19 15:19:31)
headhunterlari birsuru orta/buyuk olcekli firma kullaniyor. benim tecrubem headhunterlarin sirketlerin kendi hr'indan cok daha kalifiye oldugu, adamlar ince eleyip sik dokuyor cunku senin max. maas ile baslayip kalici olmani istiyorlar cunku alacaklari para buna bagli. ilk gorusmeyi atlatirsa firma ismini soylerler firma yetkilileri ile gorusmeden once.

rusya piyasasini bilmiyorum o yuzden maas konusunda bisey soyleyemicem, piyasa arastirmasi yapmak lazim.adamlarin verdikleri diger olanaklar ile de baglantili, mesela kalacak yeri falan ayarliyorlar mi? vs.
  • cooperr  (22.10.19 17:51:39)
rusya ve ukrayna'daki bazı şirketlerin bu yolu tercih ediyorlar, şüpheli bir durum değil. @cooperr'ın yazdıklarına katılıyorum.

şirket konaklama için bir imkan sağlıyor mu burası önemli zira moskova zaten pahalı bir metropol ve özellikle konaklama da çok maliyetli.. orta halli güvenli sıradan bir tek odalı daire aylık 1000-1200 dolardan gidiyor. bunları dikkate alıp ona göre bir beklentiye girsin.
  • ada meltemi  (22.10.19 18:13:33 ~ 18:13:45)
Bu headhunter cı firma bu pozisyondaki kişi evi ulaşımı yemeği karşılayacak artı birikim yapacak bir kazanç elde edecek demiş. Yani anldığımız konaklamayı sağlamıyor
Maaş müdürün bir tık altı olacak ise arkadaşım 6000 dolar civarında istemeyi düşünüyor ama çok da uçup şirketi kaçırmak istemiyor

  • oyeaby  (22.10.19 20:52:36)