közde yapılan çay kahve daha mı güzel olur?

neden böyle bir kanı var? köz daha yavaş demlenmesine sebep olduğu için mi?

ben pek bir fark göremiyorum, sadece dışarda içiliyor olduğundan dolayı psikolojik bir etkisi var. ?

meşe közünde yapılanın tadı bambaşka oluyor.

  • babilbaligi  (21.10.19 16:52:05)
Cayda; kullanilan cayin kalitesi/cesidi ve demlenme suresi/tarzi ciddi fark ediyo. Semaverde yapilinca cok bi fark algilamiyorum ben.

Turk kahvesinde; su yeni cikan makinalarda kesinlikle cok kotu oluyo. Cezvede yapildigi surece ocak/koz cok fark etmiyo. Olsada bi icsek sade.
  • bir3iki7  (21.10.19 17:00:37)
Türk kahvesi için sürenin uzaması aslında pek iyi bir şey değil. Kahveyi yakıyor çoğu kişi ama farkında değil.

  • nasıl yani  (21.10.19 17:02:32)
Kanı falan değil bu, düpedüz tadı farklı oluyor. Hafif köz kokusu oluyor içerken. Sevilir ya da sevilmez o başka.

  • johny guitar  (21.10.19 18:42:43)
Dogaya verilen zarari arttirir tadi etkilemez

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.10.19 19:38:52)
çok kafama takılan bir konu ve daha önce ben de sormuştum.

tamamen psikolojik. tadının farkını anlayabilmeniz için köz ateşinin gıda ile doğrudan temas etmesi lazım. odun fırınında pide gibi, tandırda ekmek gibi, mangal/barbekü gibi.

közde yapılan çayda, köz ile çayın arasında çaydanlık var. o köz kokusu çaydanlığın çeliğinden geçip çayın tadını nasıl değiştirsin? közün yanında olduğunuz için köz kokusu ateşten burnunuza geliyor, içerken de sanki çayda köz tadı var sanıyorsunuz.

keza kahve de öyle. köz ile kahvenin arasında duvar gibi cezve varken közün kahveye geçme şansı yok. olsa olsa ağır pişmesinin kattığı bir lezzet farkı olabilir.
  • kibritsuyu  (22.10.19 01:31:05)