ev alırken neye dikkat etmeli?

bir ev baktık bugün, hoşumuza gitti. ama çok acemiyiz. neye nereye bakmalıyız bilmiyoruz. ciddi bir karar olduğu için açıkçası eve girince neye bakmalı? malzeme kalitesini gösteren detaylar nelerdir. yaşı katı vs okey ama daha detaylı olarak aklınıza ne gelirdi acaba sormak veya kontrol etmek için? emlakçı ve müteahhitlere düdüklenmek de en az istediğim şey doğrusu.

ev 2+1 , 2. kat , kapalı otoparklı ve sıfır daire.

Iskan var mı aklima ilk bu geldi

  • all girls dream  (18.10.19 21:14:30)
Üst katta oturanların insan olup olmadığı

  • windows95  (18.10.19 21:25:15)
Ben komşulara sorardim. Apartman/ site nasıl memnunlar mi nereden sikayetciler filan.

  • Amaranta ursula  (18.10.19 21:29:05)
Cephesi çok önemli bence. Ve ısınma sistemi.

  • megalomaniac  (18.10.19 21:31:31)
*Kesinlikle ve öncelikle iskan durumu sorgulanacak. ( bir iki aya alınacak vs. hikaye)
*tapu sahibiyle mi muhattabız?
*kombi çalışıyor mu arızası var mı?
*cephe durumu. Rüzgâr, güneş ışığı vs. alır mı?
*yalıtım durumu. Özellikle ses yalıtımı yeterli mi?
*pencereler kontrol edilmeli.
*ana kapı girişinde ust tarafta bir kapak var. Bu kapağın içinde uydu, telefon hattı vs. dağıtımının yapıldığı kablolar var. Dağıtım yapılmış mı yoksa kapağı takıp geçmişler mi?
*asma tavan içinde ceset var mı? ( inşaat zamanından kalma gercekten de kuş ölüsü vs. olabiliyor)
*banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak kısımların kontrolü yapılmalı. Bağlanmamış hat, akan vs. bir nokta var mı?

Bu söylediklerim cok abartı gelebilir ancak baştan konuşursanız "hepsini" satıcıya yaptırtırsınız. Sonra farkederseniz tüm masraf sizdedir.
İmla hataları mobil kaynaklı.
  • han20  (18.10.19 21:36:41)
Üst kat komsuna bak. Eğitimli bunlar iyidir diye düşünme. Almadan once hatta gece orada kal. Yoksa ödediğin krediye pişman olursun.

  • banacevaplazım  (18.10.19 21:44:19)
değiştiremeyeceği şeyleri umursamıyor insanlar ama değiştirebileceklerine çok takılıyorlar.
ilk aklıma gelenler
apartmanda kiracı ev sahibi oranı nasıl?
kiracı çoksa kavimler göçü simülasyonu yaşayabilirsiniz. ama bu nefret ettiğiniz komşunuzdan bir gün kurtulabileceğiniz gerçeğini de getirir. kiracı çoksa ev sahibi apartmana yönelik yatırımlara katılmada gönülsüz olur genelde. hele aynı şehirde falan değilse.
konumu. konumu derken sokakta mı caddede mi nerede.
caddeye cepheyse apaçilerin uğrak yeri olabilir. gece yarısı trap açıp 2 km/s ile dolaşıp canınızı sıkabilirler.
ya da işte toplu taşıma. adam ev kiralamış abi durağa 200 metre diyor. harbiden 200 metre ama mahalleden önce son çıkış, ilk giriş olduğu için hiçbir toplu taşımaya binemiyor ağzına kadar dolu geçtiği için.
asansör varsa sallıyor mu ediyor mu mühendiser odasından etiketi var mı dahası aslında apartman yönetimi stabil mi yoksa allaha emanet mi?
balkonu odaya katma çakallıkları var mı aparmanda genel olarak.
herkese yetecek kadar telefon şeysi var mı 2020deyiz artık fazla fazla olmalı hatta.
8 yıllık parçalı bulutlu emlakçı & müteahhit yancılığından ilk aklıma gelenlerler
  • denek hayatım  (18.10.19 21:50:36 ~ 21:56:40)
en gıcıklarından birini unuttum.
gecekondu da alsan milyon dolarlık yalı da alsan bu çöp poşetinden daha düşük zekaya sahip ustalar suyun gider yönünü ayarlayamıyor. gider başka yerde su başka yere toplanıyor. buna bak ille de alacaksan almadan önce düzelttir ve pazarlıkta bunu hesap et.

  • denek hayatım  (18.10.19 21:55:50 ~ 21:56:58)
Bu islerle hic alakaniz yoksa gayrimenkul ekspertiz firmasina basvurun,evin butun seceresini,degerini neyi var neyi yok cikarip onunuze koyarlar.

  • duptıs  (18.10.19 22:19:23)
emlakçıya düdüklenmek olarak düşünmeyin,
şu anda doğru bir emlakçıyla çalışıyor olsaydınız
doğru pazarlık yürüterek ona ödeyeceğiniz komisyondan fazlasını kazandırırdı size. ama konumuz bu değil.

ayrıca aklıma gelmişken evin fiyatını en iyi emlakçı bilir. nihayetinde bir mülkün fiyatını çevredeki satılmış muadil daireler ve alıcıların teklifleri belirliyor. bunları da o bölgenin emlakçısı bilir.

sıfır dairede en önemli etken kat mülkiyetidir dostum. kat mülkiyetine müteahit inşaatı yaparken başvurur. belediyeden gelip kontrol ederler, herşey kitabına uygunsa kat mülkiyeti verirler. az uygunsa kat irtifakı hiç uygun değilse arsa tapusu verirler. bunlardan en makbul olanı kat mülkiyetidir.

sahibinden'de ona benzer evlerin metrekaresine bakabilirsin. fiyat/m² yaparak bölgenin ortalama rakamını öğrenirsin. %10 aşağısı da genelde satıldığı rakam oluyor (pazarlık payı)

doğru fiyatı tam öğrendikten sonra/size söyledikleri rakamı kabul ettikten sonra;
mevcut rakamın %10 aşağısını teklif ederek pazarlığı başlatın. hele nakit alacaksanız bu kozu sürekli oynayın.

rakam konusunda mutabakat sağladıktan sonra (kredi kullanmadığınız varsayıyorum);
belediyedeki rayiç bedelini sorun (belediye rayiç bedelix%1,5= tapu harcı) bunu tam öğrenin,
satış günü bankanızla konuşun bloke çek verin.
tapudaki işlemler için bir muameleci ile anlaşın. yoksa odadan odaya dolaşırsınız.

(son olarak her emlakçıya dolandırıcı gözüyle bakmayın lütfen)
  • mukremin citir  (18.10.19 22:51:29 ~ 22:54:41)
Ata sözümüz ev alma komşu al der. Komşular önemli. Onun dışında iyi bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorsanız geri kalan kısmını danışmanınızdan öğrenebilirsiniz işi bu zaten.

  • eymed  (18.10.19 23:40:08)
çamaşır bulaşığı yıkarken kuruturken sorun yaşar mısınız? makinelere yer var mı? kileri varsa kilerde havalandırma var mı? banyo tuvalet balkon giderlerinin zemin eğimleri düzgün verilmiş mi deliğin olduğu karoda su birikiyor mu?

tr'de en önemli şey, kolay ısınıp ısınmayacağı, kuzey cephesyse, güneş görmüyorsa almayın bence.
  • Hakan1980  (19.10.19 12:19:08)