Mandalina ile ne yapılır, tavsiyesi olan?

Bahçemde 2 tane mandalina ağacım var ve hasat zamanı da geldi. İnternetten biraz baktım ama belki buradan farklı bir tavsiyeyle gelen olur umuduyla yazıyorum.

- bir kısmını dilimleyip, kışlık çaylar için kurutacağım,
- bir kısmı ile likör yapacağım,
- bir kısmı ile reçel yapacağım,

Mandalina buzluğa atılır mı mesela? Başka ne yapmalı?

bana gönder ben de likör yapayım :(
www.taste.com.au

  • kablelvuku  (18.10.19 10:31:18)
Buzluğa atılmaz. içinde su olduğu için su kısmı donar tadı gider.
Reçel yap bol bol. Bozulmadan taze halde koruyabilirsin.

yazın sade dondurmanın üstüne de dökebilirsin mesela.
  • kitik  (18.10.19 10:38:36)
mandalina suyundan şarap yapabilirsin. ben bayılıyorum.

az çok şöyle fermantasyonaski.blogspot.com
  • babilbaligi  (18.10.19 11:06:12)
marmelati guzel oluyor.

  • turbo sadık  (18.10.19 11:16:54)
dilimleyip fırında kurutabilirsin. kışın abur cubur niyetine yersin.

  • sir gawain  (18.10.19 11:29:46)
komuslarina ver tadimlik, goz hakki

bir kismiyla marmelat yap tarifi vardir youtube'da
  • exlibris  (18.10.19 11:31:37)
mandalina suyu

  • insan opusen hayvandir  (18.10.19 11:51:07)
Kabuğunu ayrıca reçel yapmak çok iyi fikir olabilir. Ya da bütün işin bittiğinde biriktirdiğin tüm kabuğu soğuk press'e yollayıp yağ elde edebilirsin. Kıymetlidir.

  • Etanglement  (18.10.19 12:24:29)
- @kablelvuku, ne demek, aramızda 1-2 kg mandalinanın lafı olmaz, adresini yaz göndereyim:) Link için teşekkürler.

- @kitik, dondurma üzeri kulağa harika geliyor. Teşekkür ederim.

- @babilbaligi, bir ay önce üzümlerimle deneylememiştim şarap yapmayı ama bu hiç aklıma gelmemişti. Umarım yüzüme gözüme bulaştırmam. Teşekkür ederim.

- @turbo sadık, teşekkürler, mutlaka deneyeceğim.

- @sir gawain, bu abur cubur fikrine bayıldım. Mutlaka yapacağım. Teşekkür ederim.

- @exlibris, varolan tek komşuma da 2 kg kadar olanlarından verdim. Bakıyorum, bazen arabayla gelip geçenler de dışarı sarkan dallardan topluyorlar ama ben tek başımayım ve yine de kilolarca mandalinam var :| Marmelat mutlaka deneyeceğim. Teşekkür ederim.

- @insan opusen hayvandir, tabii yaparım. Teşekkürler.

- @Etanglement, soğuk press harika fikirmiş, derhal araştırıp, yapacağım bunu. Kabukları mutlaka ayrıca değerlendireceğim. Teşekkür ederim.
  • the she ronin  (18.10.19 19:33:18)