İmitasyon ürün satanlar nasıl satıyor?

bugün instagram olsun facebook olsun ya da kendi siteleri olsun adamlar üzerinde nike adidas balenciaga puma vs basıp satıyorlar. kalite muhabbettine girmeyeceğim de bu adamlar nasıl yapıyor abi? kimse bunlara hayırdır demiyor mu? nasıl fatura kesebiliyorlar mesela? vergisel kısmı nasıl oluyor bunların?

Kimse hayırdır demiyor.
Yaşadığım yerde böyle sahte marka satan büyük bi mağaza vardı. Adamları batırdılar. Yakalamak zor, kanuni açık var, kimse uğraşmak istemiyor.

  • [GODDARD]  (16.10.19 21:56:30)
ülkede denetim diye bir şey kalmadı. eskiden adibas falan görüp dalga geçerdik. şimdi sahteciler o çabaya girmeye bile gerek görmüyor.

  • sinek kral  (17.10.19 00:39:42)
500 tl lik ayakkabıyı 100 tlye veriyor. fiş fatura kimin umrunda ki?

  • mikahakkinen  (17.10.19 09:03:21)
kişinin yaptığı faaliyetin kanunen yasaklanmış olması, vergi mükellefi olmasına engel değil. yani işin vergi/fatura kısmı, yapılan işin yasal olmasını gerektirmiyor (vergi usul kanunu madde 9).

örneğin gelir vergisi kanunu 82. maddesi beyan edilecek arızi kazançlardan bahseder. 2. bendinde şöyle bir cümle vardır: "... ihale, artırma ve eksiltmelere iştirak edilmemesi karşılığında elde edilen hâsılat". yani bildiğin rüşvet. adam diyor ki ihaleden çekilme karşılığı rüşvet alırsan bunu gelir olarak beyan edeceksin.

o yüzden vergi/fatura bu işe engel değil. adam gayet sahte ürünü, vergi kanunlarına gayet uygun şekilde faturalı maturalı satabilir. uyuşturucu bile satabilir.
  • kibritsuyu  (18.10.19 01:51:41)