Mamografi Patoloji Sonucu Yorumlayabilir misiniz arkadaşlar?

kanserli bir hücre var mı? Durum ciddi mi? Değil mi? Tedavisi nasıl olacak?
Hastanın Yaşı: 67

MAKROSKOPİ
A. SAĞ MEME TELLE İŞARETLİ EKSİZYON MATERYALİ: 3.6x3.6x1.5 cm boyutlarında tel ve ipeklerle işaretli sağ meme kitle eksizyon materyali. Süperior sarı, inferior
kırmızı, lateral-medial siyah, anterior yeşil, taban mavi ile boyandı. Lateralden mediale 6 dilime ayrıldı. Tel 4. dilimde izlendi. Kesitlerinde medial cerrahi sınıra bitişik 6
mm çapında gri beyaz sert bir alan izlendi. Telin işaretli olduğu 4. dilimde net bir lezyon izlenmedi. Telle işaretli 4. dilimin tamamı haritalanarak örneklendi.
a1-med sınır a2- lat sınır 2p a3-sup cs ile fibr. alan a4-ant-inf cs ile fibrotik alan a5-1rerp taban cs fibr alan (a3-a4-a5-haritalanarak örneklendi) a6-fibrotik alan 1p a7-3.
dilim fibrotik alan 1p a8-9-10-5. dilim fibrotik alanlar 1rerp bia
Yeni parça: AX1-AX2-AX3-AX4-AX5-AX6- kalan materyal fibrotik alanlar TİA
B. SAĞ MEME REEKSİZYON MATERYALİ: 4.5x4x1 cm boyutlarında ipekle işaretlenmiş kavite reeksizyon materyalidir. Süperior kırmızı, inferior lateral sarı, anterior
siyah, taban mavi ile boyandı. Kesitlerinde 3.5x3 cm'lik kavite mevcuttur. Medialden laterale 6 dilime ayrıldı. Lateral tarafta 5.6. dilimde 1.5x1x1 cm boyutlarında
anterior, süperior ve lateral cerrahi sınıra bitişik? solid kirli beyaz renkte lezyon izlendi. Diğer alanlarda özellik izlenmedi.
b1-lateral cerrahi sınır 5p b2-medial cerrahi sınır 1p b3-4-5-6-7- lez superior-anterior cerrahi sınır ve taban cerrahi sınır b8- kavite çevresi tabanından b9- kavite çevresi
taban-ant b10-kavite çevresi sup b11- kavite çevresi fibrotik alanlar (tüm fibrotik alanlar tia)
DR.ARDAN VERGİLİ 17.09.2019
İMMUNOHİSTOKİMYA
A. SAĞ MEME, KİTLE EKSİZYONU:
P63 (2 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
DK Aktin (2 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
SİTOKERATİN 5/6 (2 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
B. SAĞ MEME REEKSİZYON MATERYALİ:
P63 (4 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
DK Aktin (4 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
KALPONİN (2 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
SİTOKERATİN 5/6 (1 blok): Myoepitelyal hücreler değerlendirildi.
Pansitokeratin (2 blok)
DUKTAL KARSİNOMA İNSİTU;
ER: %90 (3+)
PR: %40 (3+)

TANI

A. SAĞ MEME, KİTLE EKSİZYONU:
-OLAĞAN DUKTAL HİPERPLAZİ
-FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKER
-KOLUMNAR HÜCRELİ DEĞİŞİKLİKLER
B. SAĞ MEME REEKSİZYON MATERYALİ:
-DUKTAL KARSİNOMA İNSİTU, YÜKSEK NÜKLEER DERECELİ
Yorum
B. SAĞ MEME REEKSİZYON MATERYALİ:
Duktal karsinoma insitu'nun en büyük çapı 1.5 cm'dir.
Duktal karsinoma insitu yükek nükleer dereceli, solid ve kribriform morfolojide olup komedonekroz içermektedir.
Duktal karsinoma insitu anterior ve süperior cerrahi sınırlara bitişik olup diğer cerrahi sınırlar salimdir.
Mevcut materyalde fibrotik alanların tümü örneklenmiş olup invaziv odak saptanmamıştır.
Van Nuys prognostik indeksi 9/12'dir (çap, cerrahi sınıra uzaklık, derece, yaş).

Gerekli bilgilendirmeyi doktorunuz yapsın bence,

Hormon duyarlı denmiş, bu iyi bir şey, yayılmış olsaydı bile tedavisi var demektir ki "insitu" denmiş, yani çıkartılan parça yayılmamış bir parça, ama cerrahi sınırı bitişik, yani bilinmeyen bir kısmı var.

Yayılıp yayılmadığı pet, bt ile ve ameliyatla çıkartılan parçalardan anlaşılacak.
Normalde tedavi, pet çekildikten sonra yapılıyor ama burda erken evrede yakalanmış gibi, pet'e gerek duyulmadan tedavi başlayabilir, emin değilim
  • masseter  (16.10.19 18:22:24 ~ 18:31:47)