gurbetçilerin pasaportları

mesela hakan çalhanoğlu gibi alman futbolcular türkiye milli takımında oynuyor. türk pasaportuna sahip olmaları şart mı yoksa sadece alman pasaportu ile de oynayabiliyorlar mı?

expat olarak geçiyorlardır

  • lcha  (15.10.19 15:14:33)
vatandaş olmadan oynayamaz ya, öyle şey olur mu

  • xvyz  (15.10.19 15:59:28)
Türk pasaportları var. Almanya bir ara çifte vatandaşlık olayını kaldırmıştı opsiyonlu modele geçmişlerdi; belli bir yaşa geldiklerinde vatandaşlıklardan birini seçmelerini istiyordu fakat sonradan bu sistemi değiştirdiler; Almanya doğumlu çocuklar belirli kriterleri yerine getirdiği takdirde çifte vatandaşlık hakkına sahip oluyorlar ama mesela sonradan Alman vatandaşlığı kazananlar bu haktan faydalanabilmek için kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkmak durumunda kalıyorlar. Yani Hakan Çalhanoğlu ya da diğer Alman pasaportu taşıyan Almanya doğumlu futbolcular hem Almanya hem de Türkiye pasaporta sahip olabiliyorlar ama onların anne babası sonradan Almanya'ya gidip sonradan vatandaşlık aldılarsa Türk vatandaşlığından çıkıyorlar.

  • angelus  (15.10.19 16:16:21)
discoversoccer.info
Şurada şöyle bir bilgi var:

the country you were born in; or
if your grandparent was born in a given country, you are eligible to play for that country; or
if you are married to a citizen of another country, you may play for that country; or
if you are a naturalized citizen (live and work) in a country, you may play for that country.

Vatandaş olmasa bile Türk milli takımında oynayabiliyorlar. Yalnız bir kez Türk ya da Alman milli takımında oynadıysa sonradan karar değiştirip diğer takıma geçemiyorlar anladığım kadarıyla.
  • kobuzchu kiz  (15.10.19 16:21:24)
"pasaport" degil birader aradigin kavram "vatandaslik". spor gazetesi jargonuyla sormussun soruyu.

  • hot potato  (15.10.19 17:04:13)