[]

Domain sahibinin iletişim bilgilerine ulaşma

Merhaba arkadaşlar,

Yeni kurulmuş ama daha tam olarak hazır olmayan bir internet sitesi var ve benim bu sitenin sahiplerine ulaşmam gerekiyor. Whois sorgusu yaptığımda registrar ve registrant bilgilerine ulaştım. Ama Registrant tarafında belirtilen şirketi araştırdığımda istediğim sonuca ulaşamadım.

Sormak istediğim Registrar ile iletişim kurarak site sahibinin iletişim bilgilerine ulaşmak mümkün müdür? Yani kullanıcı verilerinin gizliliği sebebiyle vermek istememe durumları var mı? Eğer bu bilgileri vermezlerse ki zaten muhtemelen vermeyeceklerini düşünüyorum benim başka şekilde bu domain sahibine başka şekillerde ulaşma imkanım var mı?

Bu benim için çok önemli çünkü bunlar için çevirmenlik yaptım ama 1 aydır param ödenmiyor. Aracı da ödeme almadığını söylüyor. Yani sorun esas müşteriden mi yoksa aracıdan mı kaynaklanıyor emin değilim. Esas müşteriye ulaşmam gerek bunun için. Bu yüzden de bu bilgilere ulaşmam şart. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 
whois.domaintools.com

domain tools'da (parali) bulursun.
  • rm  (13.10.19 20:06:01) 
Domain whois sorgusu yaptığınızda kayıt eden kişinin mail adresini görebilirsiniz. Eğer gizli kaydedildiyse siteadi.com@domainsbyproxy.com gibi bir mail görünür, bu adrese attığınız mailler kayıt eden kişinin mail adresine yönlendirilir.


  • gsgsgsgsgsgsgsgs  (13.10.19 20:49:30) 
@ rm Peki bu tarz ücretsiz olan profesyonel siteler bulabilir miyim? Paraya ihtiyaç duyarken para harcamak biraz cesur bir davranış. Teşekkür ederim.

@ gs İşin kötü tarafı whois sorgusu yaptığımda çıkan mail adresi benim çalıştığım aracı tarafa ait. Zaten internet sitesini bu aracı taraf hazırlamış. Whois sorgusundan beni memnun eden bir şey çıkmadığı için sordum bu soruyu . Teşekkür ederim.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (13.10.19 21:21:30) 
Genelde domain alınınca ilk işlerdem biri info@domain.com gibi bir mail de ayarlamak olur. Bu mail adresinde catch-all özelliği varsa oraya gönderilen mailleri vb. de topluyor olabilir. Yani buna bakan var mıdır, kurmuşlar mıdır bilmem ama bir şansınızı deneyebilirsiniz.


  • salihdt  (13.10.19 22:24:47) 
siz simdi onlara ulasinca, ulasabilince paranizi ödeyeceklerini mi saniyorsunuz? aracinin bu parayi size her halukarda ödemesi lazim. bundan dolayi araci zaten.


  • duygusuzromantik  (13.10.19 22:39:33) 
@ salihdt Bunu bir araştırayım ama yine yolun sonunun aracılara çıkacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim.

@ duygusuzromantik Haklı sayılırsınız ama ben paranın üzerine aracının yatmış olabileceği ihtimalini de düşünüyorum. Çünkü o da bu işten bir komisyon alıyor. Aracı benim verdiğim rakamın üzerine kendi komisyonunu ekliyor ve müşteriye söylüyor. Müşteri aracıya ödemeyi yapıyor, aracı kendi payını alıp bana ödemeyi yapıyor. Yani belki müşteri ödemeyi yapmıştır ama aracı bana ödemeyi yapmamıştır. Aracıya alacağım ne durumda diye sorunca ödeme yapılmadı diyor.

Esas müşteriye ulaşabilirsem neyin ne olduğunu anlarım gibi geliyor.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (13.10.19 23:26:17 ~ 23:27:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.