[]

Ev arkadaşım kediyi istediği zaman çıkarmak istiyor.

Kısırlaştırmaya da karşı. Dışarı çıkmak istemiyor şimdilik ama arkadaş istediğinde çıkarma taraftarı. Kedinin daha mutlu olması için. Ben gelemem öyle işe gider evi bulamaz, zehirlenir, binbir türlü şey başına gelebilir. Karşı olduğumu belirttim de tekrar açılacak bu konu. Ne diyebilirim arkadaşa? Veya ben mi haksızım görüşlerinizi merak ediyorum.
 
Kediyi kısırlaştırmaya karşı olmak çocukları aşılatmaya karşı olmakla aynı şey, kedi üremesin diye değil daha sağlıklı daha uzun süre yaşasın diye kısırlaştırılıyor. Onun dışında kedi dışarı çıktığında bir milyon ayrı parazit kapıp ölebilir, bunları hepsi risk, ayrıca kedi dışarı çıkınca mutlu olacak diye de bir kural yok evde yaşamaya alışan kedi dışarıya çıkınca çoğunlukla korkudan depresyona girebiliyor, iyi değil yani ama arkadaşının bunları kabul edip anlayacağını pek sanmıyorum, insanın kafasındaki tabuları yıkmak zordur.


  • angelus  (13.10.19 15:49:01) 
Pek tavsiye etmem. Birincisi kedinin kontrolü çok zordur. İlk çıkardığınızda afallayacak, muhtemelen pek hareket etmeyecek ama o an civardan geçen bir köpek, ani bir fren sesi vs. korkup hızla kaçmasına/saklanmasına sebep olabilir. Başıma geldi oradan biliyorum. Ayrıca gezmeye çıkardığı kedisi bir anda köpek tarafından kapılan birini de Twitter'da görmüştüm. Ben yanında olurum, korurum vs. diye düşünmeyin çok hızlı gelişiyor gerçekten.

İkinci olarak kedimi iki kez çıkardım, neredeyse 2 sene oldu ama o günden beri istisnasız her gün 10-15 dk kapının önünde miyavlıyor. Bazen gece uyanıp bağırıyor, kapıyı açmaya çalışıyor. Hatta kapının kolunu bozdu atlaya atlaya. Şimdiki aklım olsa çıkarmazdım hiç. (Kısır kedi o yüzden çiftleşmek için yapmıyor)

Ayrıca evet korkuyor. Ben de çimlerde yuvarlanır diye hayal etmiştim ama hiç öyle olmadı. Tasmayla çıkarayım deseniz tasmayı taktığınız anda %90 vücudunu yere yapıştıracak ve kaskatı biçimde tasmasını çıkarana kadar hareket etmeyecek.
  • jacque  (13.10.19 16:19:45 ~ 16:21:19) 
Kedi dışardan geldi bize de ev kedisi gibi duruyor, ilan falan verdik de muhtemelen biz bakıcaz gibi. bi kez dışarıya çıkmış hayvanı evde tutamazsın diyor arkadaş da, ne kadar dışarda olduğunu bilmiyoruz.


  • poisontear  (13.10.19 16:32:01) 
angelus +1
dışarıya çıkan kedi her zaman daha çok hasta olur.
bu yıl veteriner, "ay üst solunum yolu enfeksiyonu salgını var çok fena" dediğinde yüzüne bön bön bakmıştım, çünkü benim kedilerim hiç üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmedi.
neden?
çünkü dışarı çıkmıyorlar.
öldürücü olsun olmasın, her türlü hastalığa davetiye boşu boşuna.
ve sokak köpeği/araba gibi felaketlere karşı da büyük risk zaten.
kediyi kısırlaştırın, sonra da en kötüsü 2-3 kere dışarı çıkmak ister, çıkamadığında bir süre sonra unutur.

asfaltı ve çöp tenekelerini kedinin "doğası" zannedenler bu konuda maalesef çok ısrarcı olabiliyorlar ama.
ev arkadaşın kedinin evden çıkmasını kediden daha çok isteyebilir.
  • blatta hiberna  (13.10.19 16:37:39 ~ 16:38:51) 
tüm cevaplara katıldığımı belirtip bir şey sormak istiyorum: neden tabisiniz bu arkadaşa? haberi olmadan götürüp kısırlaştırın. tembihleyin, kulağını kesmesinler. ruhu duymaz. sonrasında da sokaktan kapacağı pirelerin evde eşyalarınıza yerleşip ayaklarınızı delik deşik edene kadar yiyeceğine dair bir korku hikayesi anlatırsanız çok iyi olur, benim dışarıya adımını atmayan kedilerimle başıma gelen bir olaydır zira. pire damlalarının koruyuculuğu oluyor ama siz o kısmına girmeden kullanın bence hikayeyi.


  • bir garip melek  (14.10.19 01:06:18) 
@bir garip melek gerekirse öyle yapacağım.


  • poisontear  (15.10.19 22:02:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.