Excel formül sorusu..

Merhaba Excel profesörleri.
Ekteki tabloda; okullar ve dershane diye iki ayrı listem var. diyelim ki okullar listesinden, ismi "2. okul" olandan benzer 10 okulum var. fiyatları da karşısında yazıyor. liste adını, okul adını ve benzer okul sayısını girdiğim zaman gerekli hesaplamaları excel'in yapmasını istiyorum..

yani sarı ile işaretlediğim bölüme bilgileri girecem ve yeşil ile işaretlediğim kısmı kendisi hesaplayacak.

yardımcı olacak olan var mı?

Tabloya göre benzerlik için kullanabileceğin tek veri okul adı. Okul adından fiyat benzerliği tespit etmek mantıksız olacağı için, tabloda eksik var. Benzerlik ne açıdan kurulacak?

Hangi okulun hangi diğer okullara benzediğini tutan bir veri setinin olması gerekir. Sadece fiyat alanında otomatik hesap yaptıracak böyle basit bir tablo için bahsettiğim veri setini hazırlamak gereksiz zahmet olur.
  • IncredibleMau  (13.10.19 06:55:19 ~ 06:56:48)
Benzer okul ne abi hiçbir şey anlamadım. Biraz detaylı anlatırsan veya örnek dosya gönderirsen yaparım 5 dkda sana

  • biseysorucam  (13.10.19 10:31:16)
liste sutunlara okul ve dersane diye ayrilmak zorunda mi? yani tek bir sutunda dersane ve okul isimleri olabilir mi? sonrasi vlookup zaten

  • quintus  (13.10.19 14:20:13)
anlatamadım sanırım. :)
'benzer okul' dediğim yer kaç okul için işlem yapılacağı.
yani 'sarı' ile işaretlediğim yerde 'kurum adı' kısmına --okullar-- yazarsam okullar sekmesinden veri alacak.
ondan sonra hangi okul için işlem yapmak istediğimi gireceğim. bunun için 'ismi' sekmesinden örneğin '2. okul'u yazıp ismi 2. okul olan benzer kaç tane okul varsa onu gireceğim. formülde hesaplayacak.

aslında sarı ile işaretlediğim yerler anlatmak istediğim hakkında fikir veriyor sanıyorum ki? :)
  • asabi  (15.10.19 13:31:34)