Ortaokul Seviyesine Uygun Felsefe ile İlgili Filmler

Herkese merhaba.
Dünya felsefe günü kapsamında ortaokul kademesinde izletilebilecek felsefe ile ilgili film önerebilir misiniz?
Agora filmi seviyelerinin çok üzerinde ve süre olarak çok uzun.
Çocukların ufkunu açacak, sonraki hayatlarında olumlu etki bırakacak film önerilerine ihtiyacım var.
Köy okulunda olduğumuzu ve birçok imkanın kısıtlı olduğunu da belirtmek isterim. Bu sebeple filmlerin açık ve anlaşılır olması elzem. Ayrıca okulda izlemeye uygun olması da önemli.
Mutlu günler.

hocam felsefe ile ilgili derken ne kastettiniz? neticede karate kid filminde bile kendince bir felsefe var. filozofların hayatını mı inceleyen bir film arıyorsunuz böyle belgesel gibi? misal agora filmini vermişsiniz, bunun felsefe ile çok bir ilgisi yok.

  • halis ayarci  (10.10.19 15:13:17)
Filmin yanında bir belgesel de isterseniz "matematigin aydınlık dünyası"ni öneririm.
Ortaokul öğrencileri için ufuk açıcı olacağını düşünüyorum.
Bunu genelde kanallar ceza aldığında yayına koyarlardi...
Hazırlayan Bilkent matematikten Sinan sertoz hoca. Yakın zamanda da oklit'in elemanlar'ini Türkçeye tercüme etti.
  • bumbum  (10.10.19 15:17:22)
bir felsefe filmi gibi değerlendirilmeyebilir ama ortaokul seviyesi için (bkz: ölü ozanlar derneği) ile başlayabilirsiniz.

  • 1286  (10.10.19 15:35:14)
Ölü ozanlar demeye gelmiştim

  • eksi sozlugun tatli insani  (10.10.19 16:25:36)
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Ölü Ozanlar Derneği seviyelerine uygun olur mu sizce? Ben emin olamadım.

  • simdinolacak  (10.10.19 17:03:04)
  • sinek kral  (10.10.19 17:07:41)
@simdinolacak;
90'larda tv'de çok sık yayınlandığı için ben henüz ortaokul öğrencisi iken izlemiş ve çok etkilenmiştim.

  • 1286  (10.10.19 17:20:52)
Aamir Khan'ın 2 filmi çok uygun bence. Like stars on earth ve 3 Idiots. Onlar dışında Black ve The class da izlenilebilir.

  • iwasbornonamountainside  (10.10.19 17:30:13)
ben de ölü ozanlar dernegi demeye gelmistim, +1 diyeyim. bence yaslarina uygun olur. ayrica aamir khan onerisine de +1 diyecegim.

  • in vino veritas  (10.10.19 18:47:57)