Hacklendik acil yardım edin lütfen

Dostumun duyuruculardan ricasıdır:

”Bizim dükkanda bilgisayarı hacklemişler, PDF—jpg—Excel vb. Hiç bir dosya açılmıyor, hepsi şifrelenmiş...
Para isteyen bi mesaj geliyormuş sürekli.

Birkaç çalışanı olan bi dükkanız,ablamın tansiyonu çıkmış,şirketle ilgili her şey o dosyalarda...

Kadıköy’deki bilgisayarcım pazarlık yapıp ödeme yapın diyor. Resmen dolandırıcılık bu ya...

Bize legal ya da illegal olarak yardım edebilecek birileri var mı, Allah rızası için...
2 aydır çalışanlarımızın maaşlarını veremiyoruz, kira ödeyemiyoruz..

Red hack ten birileri var mı burada :(

biri varsa aranızda ya da yardımcı olabilecek birileri, duysun bizi nolur”

ingilizce bilen bir kisi asagidaki adresteki programlari kullanarak sorununuzu cozsun:

www.bleepingcomputer.com

icinde "decrypter" sozcugu gecen uc program

not: redhack degil ayyildiz tim

ekleme: kaspersky'nin onerdigi decrypterlar (bu sayfa turkce) :

noransom.kaspersky.com

birinden biri cozer illa ki...
  • dilemma of subscribtionability  (09.10.19 12:33:34 ~ 12:45:43)
Polise gittiniz mi, siber suçlara?

  • antihero  (09.10.19 12:34:04)
Polise gitmemişler, linki iletiyorum ama İngilizceleri yok ki

  • gadlemler  (09.10.19 12:35:37)
Bi arkadasimin otelindeki bilgisayar ayni sekilde hacklenmisti. 2 sene onceydi. O zaman cok arastirdilar ama cikar yol bulamadilar. Pc'ye formati basip tum bilgilere elvada demislerdi.
Hatta daha eski tarihte huawei'ye calisan bir firmada ayni sekilde hacklenmisti. Kritik bilgilerin oldugu Pc'yi cin'e gondermisler ama orada da sifreyi cozememislerdi. Durum pek ic acici degil. Belki gecen surede bir cozum gelistirilmistir.

  • Kirmizibavul  (09.10.19 12:38:00)
sabah bana da bir mail geldi. akbank ödeme ile ilgili. ekte word dosyası vardı. salak gibi açtım eki."bellek yetersiz" dedi. bu arada siyah ekran açıldı. direkt kapattım. şu anlık bizde bişey yok. belki onunla alakalı bilmiyorum ama inşallah tüm bilgisayarlar kapanıp yarın açılınca da sorun kalmaz.

  • naksidil  (09.10.19 12:39:12)
Ön not: Hacker vs. değilim, bu konulara biraz meraklıyım o kadar.

Bilgisayarda çalıştırılan bir yazılımla dosyalarınızı şifreliyorlar. Sonra bitcoin vs. isteyip şantaj yapıyorlar. Global çalıştıklarından bizim polis sonuca ulaştıramaz muhtemelen (gitmeyin demiyorum bir suç var ortada sonuçta.)

Parayı verirseniz size bi decryptor ve anahtar(key) veriyorlar dosyalarınızı kurtarıyorsunuz.

Bazı firmalar decryptor yaptı ancak hepsi sonuç vermeyebiliyor. Sanırım RSA falan kullanıyorlar.

1. Bilgisayarin internet bağlantısını kesin.
2. Decryptorleri deneyin. Ingilizcesi olan birinden destek alabilirsiniz bilmiyorsanız.
3. Çözememe ihtimaline karşı adamlarla iletişime geçin, dosyaların çok önemli olmadığını ve 1 hafta öncesine ait yedeğinizin olduğunu ve 1 haftalık kayıp için x dolar verebileceğinizi söyleyin.
4. Önemliyse yedek olmadan çalışmayın. Harddisk de bozulabilirdi.
  • influx  (09.10.19 12:45:16)
şöyle bir mesaj var ise globelmposter 2.0 fidye virüsü bulaşmıştır. Benimde 1 sene uğraştığım tez dosyamın olduğu hdd ye bulaşmıştı. Bu versiyonun çözümü yok şuan

Your files are Encrypted!
For data recovery needs decryptor.
How to buy decryptor:

1. Download “Tor Browser” from www.torproject.org and install it.

2. Open this link In the “Tor Browser”

Note! This link is available via “Tor Browser” only.

————————————————————
Free decryption as guarantee.
Before paying you can send us 2 file for free decryption.
————————————————————
You unique ID:

Buy Decryptor

To buy the decryptor, you must pay the cost of: 0.17 Bitcoin ($ 777)
You have 2 days for payment
time left :

after finishing offer, decryptor cost will be 0.34 Bitcoin

You can buy bitcoin on one of these sites:
blockchain.info
localbitcoins.com
send 0.17 bicoin on the Bitcoin address: 3JKMf8wvhrUK4MpTuVRaFA6q6BtahqqPx5
after payment click HERE
Free decryption as guarantee.
Before paying you can send us 1 file for free decryption.
click HERE
  • pislick0  (09.10.19 12:51:13)
bu adamlar hiç bir şekilde açmıyor bilginiz olsun parayı verdiğinizle kalırsınız, dosyaları internet erişimi olmayan bir yere yedekleyin, decryptor çıkana kadar bekleyeceksiniz.

  • marlonbranda  (09.10.19 15:51:29)
Geçmiş olsun. Bu tip virüslere fidye yazılımı deniyor. Önlem olarak virüslü bilgisayarın network bağlantısını kesin. Bu bilgisayara USB disk takmayın. Networkdeki ve taktığınız USB'deki dosyalar da aynı şekilde şifrelenebilir.

Bu tip fidye yazılımlarının kullandığı algoritmalar kırılamıyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda bir hacker gurubu kullandıkları algoritmanın decryptor tool'unu yayılamıştı.

Bu sayede eğer güncel bir algoritma kullanılmamışsa piyasadaki decryptor tool'larla şifreyi açma şansınız var. Çok yüksek bir şans değil ama denemekte fayda var.

Eğer bu şekilde çözemiyorsanız ya ücreti yatırıp şifreyi kaldırtacaksınız. Ya da verileri ileride bir ihtimal decryptor tool çıkarsa açmak üzere harici diske atıp unutacaksınız.
  • zombi  (09.10.19 16:31:52)
Arkadaşlar çözdük, yapan amatörmüş dediler, bi tanıdık üzerinden çözüldü çok rahatladık.

Hepinize teşekkür ederim yazdığınız için...
  • gadlemler  (09.10.19 17:21:09)
nasıl çözüldüğüne dair bir bilgi veya yönlendirme varsa iyi olur çünkü bu tip virüsler uzun süredir insanların canını yakıyor.

  • atymaty  (09.10.19 21:23:47)
Orjinal windows kullanmak önemli bir konu.

Ubuntu kullansaydınız böyle bir sorun olmazdı.

Belki bilgisayara dual boot ile ubuntu kurabilirsiniz ve ubuntudan c ve d sürücülerine erişebilirsiniz.

Bence siz bir sistem uzmanından destek alın.
  • aristotelesin berberi  (10.10.19 14:35:57)
Çözen arkadaşımız, bu duyurunun ilk yorumundaki siteyi kullanmış...

  • gadlemler  (01.11.19 23:35:03)