[]

Milyon satırlık veriler için veritabanı

laravel ile geliştirdiğim projede şöyle bir alan olacak;

muhasebeden toplam satırı 1.5 milyonu geçen muavin defterler yüklenecek. (ve bu her sene için tekrar tekrar yüklenecek. yani işin sonunda içerdeki veri yüz milyonlarca satırı geçecektir)

bunlar genelde şu şekilde kaydediliyor:

PAZARLAMA GİDERİ 100.000,00 18.000,00

vs. gibi üç veya dört sütundan oluşan, bir sütunu 150 stringi geçmeyen açıklama, diğer satırları da decimal.


bunlar içeri bir defa kaydedildikten sonra muhasebeden bunu tekrar tekrar gösterip:
"pazarlama gideri" olanları getir.

diyecek.
ve gelen kayıtları tek tek inceleyip yanlarına check işareti koyacak.

-----

şmdi size tüm işlemleri söyledim. bunun için hangi veritabanını kullanmam doğru olacaktır?
mongodb mi? node4j mi? veya ne?

 
merhaba
partition'ı destekleyen herhangi bir veritabanını önerebilirim. yıllara göre partition yapabilirsin.

  • kabloescobar  (07.10.19 19:31:02) 
Mysql'de bir tablosunda 400 milyon satır veri olan tablo tutuyoruz. 4GB Ramli server üzerinde çatır çatır çalışıyor. Sürekli okuma/yazma yapılıyor üstelik.

Partitioning + Doğru Kolon Yapısı + Doğru Indexleme ile hiç bir sıkıntı çıkartmaz.

Yalnız ben en son baktığımda (3-4 sene önce) laravel'in ORM'i büyük veritabanları için baya sıkıntılıydı. O tarafta belki problem yaşayabilirsiniz.
  • talasas  (07.10.19 21:31:05) 
1.5milyon satir herhangi bir database icin data degil. guzel bir sekilde tasarlanmis, dogru indexlerin oldugu herhangi bir db isinizi gorur.


  • crucio  (07.10.19 21:42:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.