Doların ucuz olduğu yıllarda alım gücümüz de yüksek miydi?

doların 1.2 tl olduğu yıllarda alım gücümüz de yüksek miydi? (2007 gibi)

yoksa o yıllarda dolar tüm dünyada düşük olduğu için tüm dünyada ürünlerin fiyatı da yüksek miydi?

edit: www.gazetevatan.com

Kendim ve aileminki kat kat ve de kat yuksekti.

  • dilemma of subscribtionability  (06.10.19 21:28:22)
Tr icin alim gucu simdikinden iyiydi evet.
Ama alim gucunun doviz kuru ile "doğrudan" iliskisi yok.

  • stavro  (06.10.19 21:28:42)
Lisede puma adidas nike millette ayakkabı vardı yillar 2004 2008 şimdi sen hesabını yap. Yalnız dünyada parasal genişleme varmış o dönem çünkü gelişmekte olan ülkelere para yağıyordu.

  • Topalordek  (06.10.19 21:34:13)
Parasal genişleme 2008 krizijden sonra basladi.

  • stavro  (06.10.19 21:47:47)
dünya bazında yakındı yani o zaman asgari ücret 350 dolar civarıydı hala o civarda ancak türkiyede vergi oranları arttı türkiyedeki alım gücü düştü denebilir.

  • basond  (06.10.19 21:52:26)
Besond+1

Asgari ücret venzer dolar miktarındaydı fakat vergiler bu kadar mütecaviz değildi.
  • filipis  (06.10.19 21:59:50)
Hatırlıyorum, 2010'da hem okuyor hem de biri part-time gibi diğeri de online olarak yaptığım işim vardı. Öğrenci halimle ailemden hiçbir maddi yardım almadan geçiniyordum. Ayrıca gene para biriktirerek 2 hafta kadar İtalya'a tatile gitmiştim, tümünü de kendim karşılamıştım. O zamanki tahmini harcamamı şimdi hesaplamadım, kesinlikle o zamanki kadar rahat ve zahmetsizce yapmam mümkün olmazdı.

  • burka  (06.10.19 21:59:55)
Biz bunlari yazarken kopru ve otoyollara %20 zam geldi bugun mesela.
Boyle bir enflasyon da yoktu ornegin.

  • stavro  (06.10.19 22:05:58 ~ 22:07:04)
lisedeyken adidas reebok falan giyiyordum, -duk. şimdi papuçkombinim 3 tanesi 109 lira aq.

  • Tears of Devil  (06.10.19 22:13:18)
Cahillik diz boyu. Kimse sizin alım gücünüzden bahsetmiyor, türk lirasının alım gücünden bahsediyor. Bir insan 10 sene önce zenginken iflas etmiş olabilir bu durumun türk lirası ile ilgisi yok.

Reel alım gücü akp’den sonra arttı bunlar istatistiktir. Ancak 2014 sonrası kişi başına düşen milli gelir azaldı ve potansiyelimizin altına düştük. Son zamanlarda iyice kötüye gidiyor. 2007 yılındaki harcamalarınızı ve şimdikileri düşünün.
  • Pertev nail  (06.10.19 22:18:48)
O yıllarda öğrenciydim. Tek harçlığım aldığım burstu. İngilizce romanlar Türkçe çevirilerine göre daha ucuz olduğu için İngilizce romanlar alıyordum. Sevdiğim grupların CD'lerini amazon'dan getirtiyordum. İki kere cep telefonu değiştirdim o dönemde, sıkılınca parasını verip yeni bir Nokia alabiliyordum.

Şimdi maaşlı çalışmama rağmen bu bahsettiğim şeyleri öyle rahat rahat, düşünmeden alamıyorum. Hele telefonum bozulur diye korkuyorum.
  • wish i could find a way to disappear  (06.10.19 23:04:33)
Öğrenci olarak part time çalışıp aylık 500 lira alıyordum (2008'in parasıyla 400 küsür dolar yapıyor). O paraları biriktirip iPhone alabilmiştim.

  • roket adam  (07.10.19 00:49:35)
2017 Ağustosta 10 bin dolar bozdurup aldığın arabayı 2018 Ağustosta 5.5 bin dolara aliyordun. Dolar 1.2 iken oturduğum evin kirasi 300 kusur dolara denk geliyordu, şimdi aynı yer 150 dolar bile etmiyor.

  • hocao  (07.10.19 01:01:32)
2007 ekonomi açısından altın yıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 2000-2007 arasında türkiye'deki otomobil sayısı 2 katına çıktı. Bu büyük bir gösterge.

Bir açıdan da kırılma noktası. Eldeki sıcak ve değerli parayla, katma değerli ürün üretebilecek tesisler için yatırım yapmak yerine, arabaya ve inşaata yatırdık parayı.
  • the coon  (07.10.19 02:21:56)
şöyle bir örnek vereyim. 2007'yi filan geçiyorum bak.
2010'da evlediğimde eşimle beraber hiçbir şeyden geri kalmazdık, her istediğimizi rahat rahat yapardık.
şimdi o yıllara oranlar elimize kat kat daha fazla para geçiyor ancak yine de kemer sıkma politikası uyguluyoruz. bunda çocuğun da payı var. ama hanımın maaşını hadi komple çocuğa harcadık desem benim kendi maaşım bile o döneme göre kat kat daha fazla. yine de olmuyor.
  • teritori  (07.10.19 08:28:14)