[]

Otizm Farkındalığı Nedir?

Benim gibi sıradan bir insan için otizm farkındalığı kavramı ne ifade etmeli?
İşveren değilim. Maddi bir zenginliğe sahip değilim. Yakın çevremde otizmli biri yok. Bu farkındalık kavramı, otizmli biriyle karsılaşıldığındaki yaklaşımın nasıl olması gerektiği ile mi ilgili, yoksa görmesek de onlar için gerçekten yapabileceğimiz şeylerin varlığıyla mı ilgili? 
soruyu soruş şeklinizden derdinizi pek anlayamadım ama şuradan doğru bir düşünce oluştu bende. farkındalık benim anladığım adı üstünde farkındalıktır. yani otizimin ne olduğunu bilmek, otizmlinin durumunu bilmek falan gibi, bilgi seviyesinde kalan bir şey.

yani herhangi bir konu ile ilgili birçok şey biliyorsanız, gördüğünüzde fark ediyorsanız, nasıl davranılacağını da yine "biliyorsanız", farkındalık düzeyi yüksek biri olursunuz. farkındalık aynı zamanda kişiyi davranışa-yani örneğin konularla ilgili somut bir şeyler yapmaya da- götürebilir ama farkındalığınız yüksek olup hiç bir şey yapmıyor da olabilirsiniz. örneğin çevre sorunlarına ilişkin farkındalığınız vardır ama belki onunla bağlantılı olabilecek davranışlardan olan geri dönüşümü yapmayan bir insansınızdır, gibi.

otizm konusu özel olarak ilginizi çekiyorsa, bu konuda farkındalığı yüksek bir insan olmak sizin için konuyla ilgili birçok şeyi bilmek ve başka insanlara anlatmak anlamına gelebilir, dernek gönüllüsü olmak da olabilir, ama hiç bir şey yapmadan bilgi sahibi olmak da sizi "farkındalık" sahibi bir insan yapmaya yetebilir.
  • nimberjack  (06.10.19 01:03:27) 
Ben öyle resmi tanımları bilmem bu konuda. İki sene özel eğitim deneyimlisiyim ve ailelerle sık sık konuştum.

Olay şu:
1) Çocuğun "garip" hareketlerini durup izlemeyin, aileyi suçlayıp utandırmayın.
Her çocuğun bağırışı ailenin çocuğu şımarttığı için olmaz, otizmli çocuk çok uyaran aldığında dayanamayıp duygularını nasıl yansıtabileceğini bilmediğinden dolayı da gerilebilir.
Mesela çocuk sıra kavramını, diğerlerine göre daha zor öğreniyor. Bizzat velinin gelip ağladığını gördüm "ben öğretmeye çalışıyorum ama okulda sıraya girmeyince beni suçluyorlar" diye.

2) Bulaşıcı hastalık gibi davranmayın. Millet çocuğunu uzak tutuyor; oynamayı geçtim, yaklaşmasını istemiyor. Çünkü o otizmli. Ee? İşte farkındalık tam olarak bu. İnsanlar, çocuklarına farklı çocuklarla nasıl anlaşabileceğini öğretmiyor, bilinçli/bilinçsiz olarak "farklıysa dışla" eğitimi veriyor. Sonra "hükümet farklılıklara karşı :(" diye ağlıyorlar, neyse.
Yani kendi çocuğunuza "bak o otizmli, bazı sosyal konularda zorlanabilir, sen ona şöyle şöyle davran/davranma" demeniz bir farkındalık.

3) Her otizmli birbiriyle aynı değil, her otizmli saldırgan değil. Gayet iyi eğitimli, göz teması kurabilen, ortalama zekaya sahip (herkes mucize doktor değil, evet) çocuklar da var. Öbür yandan vuran, yaralayan çocuklar da var. Hafif/Orta/Ağır etkilenmişlik olaylarının farkında olun.
Bir de otizmle zeka seviyesi arasında bir korelasyon yok.
  • mor bembombom  (06.10.19 10:01:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.