[]

Balık-ayran sorunsalı

ton balığının yanında ayran içiyorum. gün içinde süt de tüketiyorum. bu ikinin bir arada tüketilmesinin intiharla eşdeğer olduğu söylentileri var. bu bi kumar mıdır yoksa safsata mı? bırakayım mı bu huyumu?
 
balık ayran (ya da yoğurt / süt ürünleri falan) olayında zehirlenme kıstası tamamen tazelik.

balık tazeyse, süt ürünleri tazeyse zehirlenme falan olmaz. ama taze olmayan balıkta da süt ürünlerinde de histamin denilen protein artıyor, bu da zehirlenmeye yol açıyor.

yani tazeliğinden eminsen gömebilirsin, değilsen bunları beraber tüketmemelisin.
(tazeliğinden emin olmadığın hiçbir şeyi tüketme zaten)
  • asisamus  (05.10.19 18:42:58) 
Gecen sene bir genç bu sebepten vefat etmişti.
Balık bozuksa çok tehlikeli bir durum olabiliyor diye biliyorum.

  • chavezding  (05.10.19 19:18:52) 
Yahu yok öyle bir sey, tayzeymis, bayatmis, birisi vefat etmis de, falan da filan. Sacmalik. Hicbir sey olmuyor rahat olun. Ufak bir google aramasi bile tüm bunlarin hurafe oldugunu ortaya cikarir.


  • bosver nicki  (05.10.19 19:40:08) 
balığın yanında defalarca ayran içtim şimdiye kadar. bir şey olmadı.


  • nothing in my way  (05.10.19 19:50:49) 
  • chavezding  (05.10.19 20:18:04) 
aldığım bir bilgiye göre balık bozuksa zaten öldürürmüş(inanılmaz bir bilgi). yani sütü içsek de içmesek de öleceğiz balık bozuksa. hatta sütü içince, balığın bozuk olduğunu anında vücut tepkileriyle bize bildireceğinden, kurtulma şansımız artıyormuş. hayatı bu kadar sevdiğimi bilmiyordum valla, iki saattir araştırıyorum.


  • dizicolleague  (05.10.19 21:24:17) 
Bişey olduğuna daha rastlamadım. Balık bayatsa geyiği var o beni benden alıyor. Balık bayatsa süt ürünlerine ihtiyacın yok zaten hastalanman için :D Balığın yanında pek çok defa haydari gibi yoğurtlu mezeler de ikram edilir - yersin yemezsin o sana kalmış ama gömen gömüyor :)


  • superfluid  (05.10.19 22:26:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.