Cami kubbeleri Hristiyanlıktan mı arak?

en.wikipedia.org:Temple_Saint_Sava.jpg

Mesela bu ornekte oldugu gibi. Acaba bizimkiler Bizanstaki kliselerden mi görüp bizim camilerin kubbelerini dizayn ettiler?

Ortodoks kilise mimarisine ait kubbeler.

  • angelus  (05.10.19 13:27:01)
Evet.

  • westblack  (05.10.19 13:30:46)
Dinin gereklilikleri doğrultusunda şekillendirilmiş (bkz: mimari esinlenme)

  • the she ronin  (05.10.19 13:41:16)
twitterda bu konuyla ilgili şöyle bir thread vardı
twitter.com

  • freebird5406_2  (05.10.19 13:44:42)
dinlerin kendisi arak zaten hepsi bi öncekinden daha mükemmel olduklarını düşünerek araklanmış.

  • nahtoderfahrung  (05.10.19 14:16:16)
mimar sinan'in da ermeni olduğu söyleniyor.
yabancıdan çalmamış sonçta :)

  • prizmatik  (05.10.19 14:26:20)
öncelikle cami mimarisinin dinle alakası yok
ilk cami hz.peygamberin evinin avlusu
emevi camileri kolonatlı alanlardan teşekkil; baktığınızda kiliseden arak olduğu ortada, bi başka örnek kurtuba camii de benzer şekilde; küçük kubbeler kesişim noktalarında görünüyor.
sonra yavaş yavaş kubbe büyümeye başlıyor
  • sameidiot solo  (05.10.19 15:04:33 ~ 15:04:52)
nasıl ya olur mu öyle şey. tam tersi. kemerler falan araplardan çıkmadır.

  • turbo sadık  (05.10.19 15:06:52)
Evet, islam mimarisinde kubbe fikri ortodoks mimarisinden araktır. Genelde anadoluda görülür, arap islam eserlerinde pek kubbe kullanılmaz.

  • glide  (05.10.19 15:48:46)
@sameidiot solo, bilmemkaç yüzyıldır her türlü kaynağa konu olmuş bir öğeyi bir cümleyle kestirip nasıl attın?

"İbadethaneler dini içeriğe göre şekillendirilmemiştir" diyebilmek için hangi kaynaklardan esinlendin, çok merak ettim?

En yalın örnekle; kiliseler, batı-doğu ekseninde apsise doğru akslanmaktadır, zira apsis Tanrı'ya yönlendirmedir. Oysa ki camiler tam kare planlıdır ve Tanrıya yönlendirme yoktur. Zira Tanrı her yerdedir.
  • the she ronin  (05.10.19 16:07:07)