[]

çok iyi olan ama çok yavaş olan laptop?

4gb ekran kartı
8gb ram
i5in ileri nesillerinden biri
1tb harddisk
lenovo ideapad 500

bilgisayarda yüklü düzgün dosya yok. sadece word-youtube-internet takılıyorum açınca. içinde çok dosya falan da yüklü değil. ama acayip bi yavaşlık var. geçen exceli açtım yavaşlıktan kullanamadım, exceli düzgün kaldıramadı yani bilgisayar. ok tuşlarıyla yan hücreye geçmeye çalışırken 10 saniye falan alıyor geçmesi. zaten exceli açınca problemin büyüklüğünü anladım. bu özellikler kötü mü? şu an bilgisayarın sıfırı 6k civarı. ssd olmadığı için mi yavaş?

 
kaç senedir içi açılıp temizlenmedi ? james donkeylerin fiyatı düşmüştü en son kesinlikle bir ssd alın.


  • Golden Ratio  (04.10.19 14:40:29) 
windows 10- hdd ikilisi kanser sebebidir, çare ssd elbette.


  • signore  (04.10.19 14:41:24) 
signore+1

bi gün uğraşıp bilgisayarımı win10'dan win7'ye çevirdiğimde normale dönmüştü. ssd yoksa win10 çok kasıyor.
  • lalu  (04.10.19 14:43:00) 
%99 harddisk bence de. ben de aynı sorunları yaşıyordum daha iyi bir bilgisayarda, geç açılıyordu, yavaştı filan ssd taktım yeni almışım gibi oldu. yine de önce bi harddisk sağlığını ölçebilirsin, programlar var onun için. ondan emin olduktan sonra da ssd takarsın.


  • tepedeki psychedelic adam  (04.10.19 14:46:15) 
Ssd kesinlikle al ama fan temizliğini de bir kontrol et. Çok isindigi için CPU gücünü düşürüyor olabilir.


  • chavezding  (04.10.19 15:03:40) 
hdtune ile hdd taramasi yapin, kuvvetle muhtemel bad sector var. ssd care.


  • icim urperiyor  (04.10.19 15:23:12) 
ctrl alt delete tuş kombinasyonuyla görev yöneticisine gelin.

işlemler sekmesinden harddisk kullanımınıza bakın. muhtemelen %100 kullanıldığını göreceksiniz.

eğer öyleyse ki yüksek ihtimalle öyle. ssd'ye ihtiyacınız var demektir. windows 10 ssd için tasarlanmış bir işletim sistemi. mekanik diskler boş durumda bile yetersiz kalıyor. laptopunuza bir ssd eklemesi sorununuzu çözecektir.
  • syozkn  (04.10.19 17:31:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.