[]

simge ve imge farki nedir?

felsefe, lacan.
 
Simge, bir şeyi ifade eden ama onun kendisi olmayan şey. Kırmızı gül ve aşk gibi, en basit haliyle.

İmge o değil. Off imgeyi anlatamadım. Başkası anlatır bence ama.
  • kobuzchu kiz  (03.10.19 22:37:59) 
Simge gözünle gördüğün şekil. Nesnel diyebiliriz. Coca Cola simgesini herkes aynı görür.
İmge kafanda kurduğun şekil. Bu da öznel. Senden başkası bilemez.

  • khan shabbir  (03.10.19 23:04:05) 
Lacana göre simgelel imgesel ve gerçek diye 3 ana unsur vardır. Simgesel Gerçeği perdelemek için çabalar. İdeolojik meselele genelde simgeseldir. gerçekle simgesel arasındaki ilişki insanı imgesel düşünmeye sevk eder. Ayna evresinde kişi imgesel durumdadır. Fakat simgesel dil ile bozulur ve gerçeğe ulaşmak için simgesel ile girdiği bu çatışmada hep aynı yolu kullanarak imgeyi kullanır. Çok basite indirgenmiş olabilirim ama zizek okumaları bu kadar kalmış aklimda


  • olaylar olaylar  (03.10.19 23:21:58) 
Imge=resim
Simge=harf
Olaylar olaylar bahsetmis. Aynada kendini goren cocuk imgede henuz ve her seyi kare kare biriktirir. yazi dunyasina gecince yani simgeye, bu sefer oykuleme yapar.
  • fempusay  (04.10.19 06:21:32) 
genc arkadas lacan demis ama olaylar olaylar dışında kimse görmemis anlasilan. simge dil ile özdeştir ve kücük bebecik dilin alanına girdiginde, dili kullanmaya başladiginda aynı zamanda simgesel alanla ve bu alanın kurucusu Baba(nın Adı) ile tanısır, iktidara tabi olur.

imgesel (imaginary) olan ise, simgesel alan öncesidir, cocuk annesi ile mutlu mesut yasar, anne bedeni ve kendi bedeni ile kurdugu iliski daha icgüdüsel ve bu sebeple gercegin ve dilin baglayiciligi disinda kurgusal bir iliskidir.
  • proteus  (04.10.19 08:01:39) 
simge kiz ismidir genelde siyah sacli bugday tenli olu... saka saka
simge gozle gorebildigin bir sekildir bir olusugu niteleyen sembol.

imge ise simgeyi gordugunde ( kiz olan degil :p) aklinda beliren dusuncelerdir.

kartal sembolu sekli gordun, gordugun sekil simge. aklina roma gibi selcuklu gibi kavramlar savasci topluluk guc ve para geldi bu nitelemeler toplulugu kumesine de imge denir. simgeni beyninde olusturdugu hatirlatmalar diyem.
  • turbo sadık  (04.10.19 09:35:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.