[]

photoshop ile ilgili boyutlandırma sorusu?

jpeg uzantılı bir fotoğrafı photoshop ile açıp "image size" bölümünden yeniden boyutlandırıyorum.

ancak, yan sekmelerde aynı boyuta sahip olan büyüklükteki sayfalara kıyasla çok küçük boyutlara sahip oluyor.

her sekmede "pixels" ölçü birimini kullanıyorum.

sorun ne olabilir?

 
dpi değerlerini de eşitlemeniz lazım.


  • shadowfollower  (03.10.19 13:25:51) 
Cm, inch üzerinden çalışsan dpi fark ettirir de piksel zaten aynı olmalı.

Görselleri tek bir kompozisyonda üst üste koyunca mı küçük oluyor? Ki çözünürlük aynıysa olamaz olmamalı. Eğer gördüğünüz şeyden bahsediyorsanız sol altta yüzde kaç yazıyor onu kontrol eder misiniz?
  • nhk ni youkosu  (03.10.19 13:31:03) 
@shadowfollower;

dpi değerleri hangi kısımdan eşitleniyor hocam? epey bakındım ama bulamadım.

@nhk ni youkosu;

evet hocam, boyutlandırdığım jpeg dosyası küçükten de öte, minyatüre dönüşüyor.

hocam bahsettiğiniz sol alt tarafta bulunan kısımda sanırım bir problem var. kendi oluşturduğum aynı ölçülere sahip photoshop sekmelerinde oran %100 iken, açtığım jpeg dosyasında %16,67 yazıyor. bu sorunu nasıl düzeltebilirim?
  • sfteses  (03.10.19 13:43:19) 
O kısma çift tıklayıp 100 yazıp entera basın. :)

Diğer arkadaşlar hala duruma anlamadı ve çözünürlüğün dpi ile ilgisi olmadığını hala bilmiyor insanlar. Basılan alan ile ilgili. Mesela 10mp fotoğraf bastığınız/baktığınız boyuta göre 300dpi da olabilir 600 de 100 de. Piksel seçili iken o resolution u değiştirmek hiçbir şeyi değiştirmez. Ama cm veya inç seçili olsa değiştirirdi.
  • nhk ni youkosu  (03.10.19 14:20:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.