Hangi iş?

A- (mevcut iş) 3200 tl maaş + yemek. Eve çok uzak, 35 km. Neredeyse ömür boyu garantili. Maaş 5-6 yıl enflasyon oranında artar, 5-6 yıl sonra şimdinin 5500 civarına çıkar. Çalışma saatleri az, çalışma ortamı çok iyi.

B- (olma ihtimali olan iş) 5700 tl maaş. Eve 7 km uzaklıkta. 6-7 yıl garantili, bundan sonra ise işsiz kalıp iş aramak çok büyük bir ihtimal. Prestiji ilk işe göre çok daha iyi. Çalışma temposu çok daha yoğun olacak, hatta sırf bu iş için ayrı bir yabancı dil bile öğrenmem gerekebilir.

Yol ve maaşı düşününce doğrudan B diyorum ama hem çok çalışma hem de gelecek garantisi yok gibi. A da garantili olsa da garantili low level life gibi bir şey. B'nin peşinden koşayım değil mi?

elbette b.

  • ozdek  (01.10.19 23:08:37)
düşünmeden b.

  • alwayschargeneverbend  (01.10.19 23:10:49)
tabii ki B

6-7 yil garanti diyorsun, uzun bir sure, bu surede kim ole kim kala...
  • exlibris  (01.10.19 23:11:07)
yeni bir dil ogreneceksin, daha prestijli bir yerde calisacaksin, 6-7 yil garantisi olacak ama yine de bunun sonunda issiz kalacaksin? o nasil ismis, hangi sektor ki bu? ben b secenegi icin o kadar umutsuz bakamadim acikcasi. rahat is ortami ve az olan calisma saatleri aklini celiyor olabilir sanki?

ayrica 6-7 yil sonra yasayacagimizin bile garantisi yok :) sanki b'yi secmemek icin bi sebep yok gibi.
  • in vino veritas  (01.10.19 23:12:50)
B

  • basond  (01.10.19 23:14:45)
B demeyen sizi sevmiyordur

  • bahoho  (01.10.19 23:30:19)
a sirketinde senin isverenin olsam, b'yi secmedigini duydugum gun senin is sozlesmeni fesh ederim. bu kadar mal birisini ise aldiklari icin senin ise alim surecindeki herkesi de seninle beraber yollarim.

  • crucio  (01.10.19 23:47:59)
Bu denli buyuk varsayimlarda bulunman yanlis, 5 sene sonra issiz kalacagim demek anlamsiz.Yani her turlu b

  • eksimeksi  (01.10.19 23:57:29)
Tabii ki de A
Bi kere ömür boyu garanti.
Çalışma saatleri az, çalışma ortamı çok iyi. Burası çokomelli.
Naapıcan çalışma temposunu stresini. Kafan rahat olsun. Sanki herkes başarıdan başarıya yelken açıyor idealist aq.
  • [GODDARD]  (02.10.19 00:11:11)
Stres yok + çalışma saatleri az faktörlerini göz önüne alarak net A diyorum. Tek sefa pezevengi ben miyim ya burada?

  • panzerkampfwagen iv  (02.10.19 00:13:02)
Bak hele bak adam işveren olsa şutlarmış eğer o işi seçmezse. Nasıl kafalar bunlar ya. Madem elrmanda potansiyel var sen yükselt adamı? İşini geliştirsin, maaşını yükselt sana da kazandırsın. Başka pozisyona al. Hakkını da verirsin. Ne de olsa adam idealist, gözü yüksekte işine yaramaz mı? Onu işe alanı da çıkartacakmış helal sana be

  • [GODDARD]  (02.10.19 00:28:39)
35 den sonrasını okumadım. b şıkkı

  • ayaklibalik  (02.10.19 00:30:40)
A'ya giderken çekilen çile çalışma saatlerinin azlığının ve çalışma ortamının iyiliğinin bütün artılarını alıp götürüyordur. Biraz daha yakın olsa içimdeki devlet memuruna dur diyemeyip A derdim ama bu şartlarda bence de B.

  • bruce mclaren  (02.10.19 01:27:18)
B derdim

  • faik abi  (02.10.19 01:38:27)
İş garantisi diye bir şey yok bu dünyada. Devlet memuru bile olsan Türkiye'de garanti işim var diyemezsin. Buna ilaveten yeni şeyler öğrendiğin iş daha iyidir. Seni geleceğe hazırlar.

B.
  • gzg  (02.10.19 10:24:00)
Yakın olduğu ve maaşı çok daha fazla olduğu için B tabii ki.
Maaşı geçtim de yolda geçirilen zaman hayat kalitesini dibe çekiyor 2-3 yıldan sonra. Onaylandı.

  • piremses  (02.10.19 10:31:47)
7 yıl plan yapmak için uzun bir süre. Ben önümüzdeki sene hangi şirkette olacağımı bile kestiremiyorum. B diyorum.

  • kablelvuku  (02.10.19 10:38:19)