Elciligi dava edebilir miyim?

18.gun olmus pasaport eline ulasalali. Is icin bavurmusum toplanti gunu tarihini yazmisim onemini belirtmisim
18.gun toplantiya 3 gun kala bana neden oslo'ya gitmek istiyorsunuz diye mail atiyorlar 3gun icinde de cevap ver diyor.

6. Gidisim bu toplanti dolayisi ile is tehlikede ucak bileti 3 kati otel 2 kati. Sadece otel ucak 8000tl fazladan mafraf bana.

Dava edebilir miyim bunlari?

hayır. bi bok çıkmaz. umut edin versinler vizeyi hemen. kavga falan etmeyin.

bi vizeyi düzenlemeleri 2 saat sürüyor, bi pasaporta etiket bir imza o kadar.

tatlı dille çözmeye çalışın, mümkünse gidin - telefon açmaya çalışın vb.
  • kveldulv  (30.09.19 15:54:05)
Sana vize başvurusu yaparken şu kadar gün içinde vereceğiz diye bir garanti verdiler mi? Seni ülkelerine zorla mı çağırdılar? Bunlara cevap evetse, elinde de yazılı bir belge varsa bence dava açabilirsin.

  • i ve been mistreated  (30.09.19 15:59:20)
neden dava edebileceğini düşünüyorsun?

  • sckxyss  (30.09.19 16:05:44)
Teorik olarak Elçiliği değil devleti dava edebilirsiniz. Abd aleyhine sonuçlanmış bir dava var. Mahkeme reddedebilirsin ancak oyalayamazsın demişti.

  • ayakkabisi olmayan adam  (30.09.19 16:09:28)
sakin ol, son gün vize çıktığı da oluyor bu senin elinde olan bir şey değil malesef.

cevap mailini atman yeter son gün çıkar vizen muhtemelen.
  • ayin yazari  (30.09.19 16:12:49)
verebilirsin. hatta kazanabilirsin. örnek;

t24.com.tr
  • babilbaligi  (30.09.19 16:15:39)
üstteki almanya örneği olmamış ki..
tamam yerli firma yapılan haksızlıktan dolayı dava açmış..
almanya adına kimse mahkemeye bile gitmemiş..
yerli firma yurtiçindeki davayı kazanmış ama almanya bu kararı sallamamış bile..

ee ne anladım ben bu işten!
  • strobist  (30.09.19 17:02:25)
  • cooperr  (30.09.19 17:07:06 ~ 17:07:23)
Çok küçük bir teknik detay vereyim:
Elçilik, ülkeleri diplomatik olarak temsil eden kurum
Konsolosluk: vize veren kurum.

Konsolosluğu dava edebilirsiniz (elçilik sadece başkentte olur ve elçilik içinde de konsolosluk bölümü bulunabilir)
  • Corc  (30.09.19 17:10:49)
Telefonla veya maille olmaz. Bizzat gitmen lazım. Norveç en zor vize veren ülkelerden biridir.

@strobist Almanya o davada 712 bin euro'yu ödemişti. Yargıtaydan da davacı firma lehine sonuç çıkmıştı. Yerel mahkemenin kararını tanımama gibi bir şey söz konusu olamaz. Ama sonra bu para kaç misliyle ödetildi, o ayrı tartışma konusu tabi..

www.haberturk.com
  • iwasbornonamountainside  (30.09.19 17:15:19)
@iwasbornonamountainside

üstteki link aralık-2012 haberiymiş.. sizin paylaştığınız ise nisan-2013
haliyle hikayenin devamını da içeriyor.. almanya zararı kuzu kuzu ödemiş..

bu durumda dava açılabilir.. katılıyorum!
  • strobist  (30.09.19 18:00:51)
Küçük bir teknik detay vereyim.

Konsolosluk ve büyükelçiliklerin dava ehliyeti yoktur. Muhatap ilgili devlettir.
  • ayakkabisi olmayan adam  (30.09.19 18:29:43)
ya emsal karar da varmış neden edilemez vs diyorsunuz?

adam bana 60euro kitlemiyor mu kardeşim? aracı firma 100tl kitlemimor mu?

18. gün mail atmak nedir ya? uçak biletini oteli iptal ettim şimdi hepsi 3 katına çıkmış.

versin o zaman paramı vs geri zararımı karşılasın.

böyle 50 kişi dava etse adamlar belki vizeyi kaldıracaklar. kaybedeceği davaya girecek kadar salak bir avukatla da çalışmıyorum zaten.
  • dedim dedim de kime dedim  (01.10.19 10:40:33)
i ve been mistreated +1
avukatın varsa ne diye burada no name insanlardan hukuki tavsiye bekliyorsun?
aynen, çok şikayet olursa vizeler kalkıcakmış.
  • sckxyss  (01.10.19 11:59:27)
buraya sinirimi boşaltmak için yazıyorum.

rahatladım.
  • dedim dedim de kime dedim  (01.10.19 13:46:58)