Sporcuların çorapları

Çoğunlukla görüyorum, hep dizlerine kadar çekilmiş uzun çorap giyiyorlar. Hadi futbolcuları anlıyorum, içine tekmelik koyuyorlar. Tekmeyle işi olmayan adam da dizine kadar çorap giyiyor.

Benim için çorabın tek amacı; ayağımın terini emsin, ayak doğrudan ayakkabı ile temas etmesin, ayağım yara olmasın vs. Yani ayağımla ayakkabının temasını kessin yeter. Hadi düşüp ayakkabının içine kaçmasın diye bileğe kadar gelsin.

Dize kadar çorabın amacı ne? Şık da durmuyor bence. Kalf'leri falan sıksın kasları tutsun gibi bir amacı mı var?

üsümemek.

terliyorsunuz, ter asagiya dogru akiyor usulca. bu sirada ayaginiz üsüyebilir, konsantrasyonunuzu bozabilir.

bunlar disinda rüzgar eser, bocek konar gibi seyler konsantrasyonu bozacagi icin kullaniliyor.

ek olarak baska bir nedeni ise zamaninda bu islerde sorgu sual olmazdi, ne gördüysen devam eder, zamaninda alismis adam aynisina deva ediyor haliyle.
  • duygusuzromantik  (29.09.19 18:16:55)
Bisikletçiler için, la vuelta izlerken duymuştum, çoraplar hava sürtünmesinin etkisini azaltarak 20 kilometrede 2 saniye avantaj sağlayabiliyor gibi bir şeyler söylemişlerdi, rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim ama bu tür bir etki. Baya dizaltına kadar çorap çekme sebepleri sanırım bu. hatta ufak bi aratınca şöyle bişi gördüm mesela:

bikerumor.com
  • nimberjack  (29.09.19 20:43:50)
kan basıncını artırsın diye varis çorabı gibi şeyler giyenler de var.

  • babilbaligi  (30.09.19 08:39:29)