şu deprem çantası alınır mı?

evet şu laptop alınır mı dan nerelere geldik, öhm neyse.

Şu alet kendi icin pahalı mıdır? almayı planlıyorum tek tek almaya kalksak daha mı ucuz olur acaba?

urun.n11.com

gereksiz bir sürü ıvır zıvır şey... çok daha ucuza çok daha elzem olanını kendin oluşturabilirsin.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (27.09.19 16:09:15)
deprem çantası bu değil arkadaş sen çok yanlış anlamışsın.

deprem çantasının içinde
temel ilkyardım malzemeleri(taş çatlasın arabalardaki ilkyardım kitleri gibi)
fener
bir kaç gün idare edecek bisküvi, kraker tarzı yiyecek ve su. belki konserve bi kaç çeşit atarsın. bozulmayacak şeyler ekleyebilirsin, su koyuncp hazırlanan noodle bile eklenebilir.
kötü hava şartlarını düşünerek temiz ve kalın giyecek. belki yağmur falan olursa diye naylon branda , yağmurluk, panço, belki portatif bi çadır varsa uyku tulumun.
çakı, çakmak, düdük vb vb...

bu çantanın 2 maksadı var.

1 depremde enkaz altında sağ kalırsan açlık ve susuzluktan ölmemek, kendine basit ilkyardım yapmak.
2 deprem anında kapıp dışarı kaçmak.

yani senin aracın vardır istersen kova kova yiyecek ilkyardım malzemesi koyarsın ama 1. senaryo olursa işine yaramaz.
  • hem şişko hem deli  (27.09.19 16:17:57 ~ 16:20:59)
Gerçekten sömürü stayla olmuş. Üsttekiler gibi basit şeyler dışında tapu ve kimlik fotokopileri vs gibi şeyleri koyun ve en önemlisi su koyun yeter. Deprem çantası enkaz altında kalırsanız diye yapılan bir şey değil, ayakkabılığa koyup çıkarken alın, dışarıda 1-2 gününüze yetsin diye yapılan bir şey. Yani enkazda yanınızda olursa iyi tabii de o daha ayrı bir olay.

  • whoosie  (27.09.19 16:20:43 ~ 16:21:07)
küçük boy sert kabuk valiz satın al. içine

5 günlük konserve,
5 günlük su,
istediğin kadar snickers gibi enerji veren kolay bozulmayan yiyecek,
fener, 12 adet kalem pil, 12 adet ince pil,
2 tane telsiz(pmr ya da uhf,vhf olabilir),
eski model taşınabilir radyo,
2 tane 10binlik powerbank,
2 tane eski model tuşlu telefon,
bir kaç tane ucuz yağmurluk,
kasatura, isviçre çakısı,
ilk yardım malzemeleri(gazlı bez, sargı bezi, sterilize edecek bir solüsyon, kanama durdurucu, ağrı kesici vs.),
para,
arabanın, evin, yazlığın, köydeki evin, konyadaki kuzeninin evinin falan yedek anahtarı,
kişi başı 2 adet yedek tshirt, iç çamaşırı vs,
çakmak, kibrit,
yer kalıyorsa polar battaniye, uyku tulumu,
en önemlisi silah ve en az iki yedek şarjör. ne olacağını bilemezsiniz,
şu büyük 100 lü falan olan ıslak mendillerden,
küçük bir şişe kolonya,
makas,
harita,
ilaç,

aklıma şuan gelenler bunlar. bunları çantaya koyuyoruz. çantanın ağzınıda numarayla açan bir kilitle kitliyoruz. şifreyi ailemize ezberletiyoruz. çantayı kapıya yakın bir yere tercihen duvara sabitlenmiş bir portmanto ya falan koyuyoruz ki kapıdan kaçarken alabilelim.

ben şahsen deprem olduğunda, arabam enkaz altında kalmadıysa kendime bir kaçış rotası çizdim. önemli olan hızlı reaksiyon verip yollar kilitlenmeden kaçabilmek. ben depremden sonra istanbulun tam anlamıyla suç ve mahşer yeri olacağını düşünüyorum. eğer evim yıkılmazda kaçabilirsem rotam bu olacak goo.gl
  • NightBringer  (27.09.19 18:26:18)