jeoloji ve belirsizlik

ya abi bu jeoloji pozitif bilim değil mi? mutlak değerler üzeriden gitmiyor mu? bir matematiği yok mu? ölçümlendirilmiyor mu? herkes aynı eğitimi görmüyor mu? bir bilim dalının her profesörü nasıl olur da somut bir durum hakkında bu kadar farklı yorumlar yapabilir? 99'dan beri böyle, hiç değişmedi. bu durum sadece bizde mi böyle yoksa jeoloji henüz insanoğlunun sadece varsayım üzerinden gittiği, aslen bir s***m bilmediği tırto bir bilim mi?

var ama size söylemiyoruz :) ayrıca jeoloji değil jeofizik

şaka bi yana evet dediğin gibi konunun ağır mühendislik fizik matematik istatistik kısmı ve bunlar ışığında "yorumlama" kısmı da var

bide depremin ne zaman olacağını bilmek o kadar da önemli değil bence :) yani dünyada 7 şiddetindeki depremi binaları yıkılmadan atlatan toplumlar var

bugünkü şoktan sonra öfkeni anlayabiliyorum da
  • freebird5406_2  (26.09.19 18:01:20 ~ 18:05:59)
Ölçüm yapamadan ne kadar kesin konuşabilirler ki? Hepsinin yakındığı şey aynı. 20 yıldır Marmara Denizi'nin zemini hakkında bilinen çoğu araştırma ya AB ya da ABD fonlarıyla yapılmış. Ne hükümetler ne de üniversiteler doğru düzgün kaynak ayırmamış. Hatta AB'nin fonlamaya sıcak baktığı projeleri Türkiye reddetmiş. Marmara'nın detaylı zemin haritası daha 2010'ların başında çıkarıldığı diye hatırlıyorum. Bilgi elde yeterli veri olduğunda işe yarar. Olmadığı için de ya muğlak konuşmak ya da olası bütün ihtimalleri açıklamak zorundalar.

  • bruce mclaren  (26.09.19 18:04:09)
@bruce mclaren'in dediği üzerine
twitter.com

edit: zincir yapmayı becerememiş fakat profiline girip 1-2-3-4 diye giden tweetleri okuyunuz :)
  • freebird5406_2  (26.09.19 18:07:11 ~ 18:20:40)
@freebird5406_2 hah tam olarak bu, teşekkürler :) Bu abi de Marmara Denizi üzerine uzun süredir çalışıyor ve sürekli olarak söylediği şey "eldeki imkanlarla ancak bu kadarını söyleyebiliyoruz": twitter.com

  • bruce mclaren  (26.09.19 18:13:22)
cok fazla sayida degisken var bilmek bu yuzden imkansiz hava tahmini de boyledir fazla degiskenki bir fonksiyondur jeoloji bunun kat kat fazlasidir. bu arada jeoloji diyebilirsin jeoloji degil jeofizik diye niye dediler bilmiyorum. yerin fizigi yapisi jeofizik inceler yeryuvarini ise oldugu gibi jeoloji inceler. zaten jeoloji jeofizigin atasidir sonradan insaat jeofizik vs olarak ayrildilar uzmanlasildi.
cok fazla degisken var bunlari tutturmak mumkun degil. sizin cok yuksek katli yaptiginiz binalar bile faya degisken olarak eklenmekte. dusunun nasil bir sistem var. kac bin km otede olan plaka hareketleri burayi tetikliyor arada yuzlerse farkli faktor var. valla ne yalan soyleyeyim boyle bir soru sormak bile cok tuhaf.

  • turbo sadık  (26.09.19 18:29:38)
@turbosadık

aslında turbosadık'ın dediği doğru benimki gereksiz bir cümle olmuş, jeofizik zaman içinde ihtiyaca yönelik jeolojiden farklılaşsa bu alanlar işbirliği içindedir

turbosadık teşekkürler selamlar :)
  • freebird5406_2  (26.09.19 18:34:17)