günümüz mısırları hep GDO mu?

mısır haşlıyorum bildiğimiz suda. tadı resmen şekerli sanki karamel sosuna bandırmışım gibi o kadar güzel. tuzladığım halde şeker tadı alıyorum resmen. bunun sebebi genetiğiyle oynanmış olması diyebilir miyiz?

evet,
gidip bi köyden alsan bile o da aynı. çünkü tohum gdo'Lu artık.
almanya hollanda gibi tarımda daha iyi yerlerde nasıldır bilemem.
  • jimjim  (26.09.19 11:11:31)
soyle bir sey soylenmisti;

aldiginiz misir 6-8 sirali ise guzel, olmasi gereken sey o. ama 16-18 sirali ise oynanik genetikli ithal tohum. koylu daha cok verim alabilmek icin bu ithal tohumlari kullaniyor artik.

bazen cok eski kurumus misir kocanlari gorursunuz, dekor gibi durur bir kosede, onlar hep az sirali, aralari bosluklu misirlar.
  • jimicik  (26.09.19 11:22:20)
evet, genetigi degistirilmis misir. gdo kategorik olarak kotu bir sey degil, ama eski misirin tadini ozluyorum.

  • ebabil curnatasi  (26.09.19 12:03:53)
tadinin oyle olmasi cinsinin sweetcorn olmasindan kaynakli. sweetcorn da dogada olusan bir mutasyonun hibridizasyonu ile elde edilmis bir misir turu. seker orani yuksek. o yuzden bildigimiz misirlarin aksine tam olmadan henuz daha yumusekken yenmesi gerekiyor. bu yuzden yurtdisindaki konserve misirlarin cogu sweetcorn oldugundan tatlidir, bize garip gelir.

genetigiyle oynanan misirlar genelde tat ile alakali degil verim, tarim ilaclarina karsi dayaniklik, boceklere karsi guvenlik vb. konularda oluyor.
  • tanaka  (26.09.19 15:38:42)