araç amortisörü

araç honda civic 1.4 spotr i-shift

şimdi, son zamanlarda, nadiren de olsa tümseklerden geçerken arka amortisörlerden lokurdu geliyor.

gitmiş mi amortisörler? basitçe nasıl anlayabiliriz?

not: ustaya gidicem bir iki haftaya. araç 82000'de. 75000'den sonra değiştirilmesi gerek amortisörlerin diye okudum. elimden geldiğince dikkatli kullansam da aracı leş yollarda kullanmak zorundayım bu arada.

amortisor kulesinde takozlaridir o amortisor degisir mi ya yok artik daha neler anasi aglamadiysa ki kolay kolay aglamaz amortisor degismez. bu oyle fren gibi ya da debriyaj balatasi gibi bir sey degil hocam

  • turbo sadık  (25.09.19 21:05:19)
belki de amortisörün kendisi değil bileşenlerden başka biridir. arabanın altından bakma şansınız varsa çevresinde yağ falan görürseniz o zaman mümkündür.

amortisör gayet değişir, üreticilere göre ideal ömrü beş yıl veya seksen bin kilometredir, fakat bu şartlar çok gerçekçi olmuyor her zaman, şehir şartlarında kullanılan binek otoların süspansiyonları on yıla kadar sorun çıkarmıyor pek, sonrasında darbeleri iyi sönümleyemiyor.
arabayı salladığınızda şöyle sallanmaya devam ediyorsa zaten gitmiştir, ama 1,5-2 kereden fazla sallanırsa amortisörler pek iyi değil demektir.
www.youtube.com
  • gkhncnzdgn  (25.09.19 21:19:45 ~ 23:09:36)
Hocam sana hikayemi anlatayım,

Aracımda kasislerden geçerken sağ önden ses geliyordu. 3 farklı tamirciye gittim, hepsi farklı bir sorun söyledi. Sonra amortisör körüğünü elimle salladım, baktım onu salladıkça ses geliyor. Tekrar tamirciye gittim. Söktü amortisörü, ben baktım körüğün üstünde plastik bir parça var, o aşınmış. Ama tamirci eliyle amortisörü bastırdı. Dedi ki amortisör patlamış. Dedim hayır bak bu parça aşınmış bundan ses geliyor, yok inanmadı ve o ses yapmaz dedi. Amortisör değişecek dedi. Hatta ön sağ-sol beraber değişmeliymiş ve parça+işçilik 2500 TL dedi. Bende dedim ona sadece plastik parçanın yenisini tak ve monte et, boşuna para vermiş olacaksın dedi bana. Ben de tamam dediğimi yap dedim. Sonuçta ses kesildi. 100 tl vermiş oldum, parça+işçilik.
  • piotr  (26.09.19 16:02:53)