[]

Çalışma izni ile ilgili bir soru

Selamlar, iranlı bir arkadaşım var. Kendisi 4,5 yıldır bir yerde sigortalı çalışıyor. Kendi iş yerini açtı ancak sigortası hala devam ediyor. Vatandaşlık başvurusu yapacak bu yüzden 5 yılı doldurması gerekli.
Kendisi bu firmadan ayrılacak ancak bana kendi firmamda çalışma izni ile devam edip 6 ay sonra vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim diyor.
Ben de kendi iş yerinde bağ-kurlu olacağından çalışma iznine gerek olmayacağını düşündüm ancak tam prosedürü bilmediğim için yanlış bilgi vermek istemedim. Bilen var mıdır? Diğer firmadan çıkışı yapılıp kendi firmasında bağ-kur ödese 6 ay sonra vatandaşlık başvurusunda sorun yaşar mı?


 
@yesil kalifiyeyse, yobaz değilse buyursun gelsin vatandaş olsun, çalışan vergi veren adamın yükü olmaz.

bu gün 2 tane yaşlı arap tipli eleman bozuk türkçeleriyle adres sordu. ihtimal vermeyerek do you speak english deyince başladı amcayla teyze konuşmaya ingilizceleri baya düzgündü. iranlılarmış. içimden dedim ulan hangi 60 yaşındaki türk böyle çatır çatır ingilizce konuşuyor helal olsun dedim.

velhasılkelam ortadoğu da olsa arada kaliteli elemanlar çıkıyor
  • egokalp  (17.09.19 03:11:43) 
yalnız bu kişi senin düşündüğün suriyeliler gibi bir kişi değil. Mimar ve şuan kurduğu firma ile cayır cayır ihracat yaparak gayet de sağlam bir katkıda bulunuyor. Ve kimsenin de ekmeğini yediğini düşünmüyorum. Şu durumda senden benden fazla katkısı var ülkeye.

Yatarak ekmek kazanan suriyelilere ben de karşıyım ama bu şekilde adam gibi çalışıp aynı zamanda ülkeme katkı gösteren insanları her türlü destekliyorum.

edit: içerisinde yeşil geçen bir arkadaşın yazdığına cevaptı ama silmiş kendisi.
  • six packsiz  (17.09.19 03:12:08 ~ 17:07:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.