Fotoğrafsız CV'ler değerlendirmeye alınmayacaktır ne demek?

Efendim bir süredir kendi alanımda staj başvurusu yapmaktayım. Bundan önce hep sivil toplum alanında çalıştım ve fotoğraflı CV istendiğini ne gördüm ne de duydum. Çoğu da uluslararası kuruluşlar ve fotoğrafsız + 1 ay içinde CV'niz imha edilecektir diye not düşüyorlar ayrıca.

Şimdi ben bu staj başvuruları bir sürü CV gönderdim, tabii ki fotoğrafsız ve benimle mezun olanların %95'inden iyi, dopdolu CV. Ben yine fotoğrafsız gönderileceğini düşündüğüm için böyle yaptım.

Gelen cevaplar hep fotoğrafsız CV'ler değerlendirilmeyecektir şeklinde.

Sizce burada bir mantık hatası yok mu? Ben o pozisyon için çok uygunsam sadece fotoğrafım olmadığı için görüşmeye çağrılmayacak mıyım? Bu kadar salak bir durum olabilir mi? İstersen işinde en iyi sen ol tipini beğenmezsek çalışamazsın mı demek istiyorlar?

Belki senden daha iyi olanlar vardır ama sen daha düzgün tiplisin diye seni alacaklar. Yine itirazın olur muydu merak ettim.

Soruna cevap olarak Avrupa ve Amerika’da iş kovalıyorum bu aralar bırak fotoğraflı cv istemeyi fotoğrafı kendin eklemen bile ayıp olarak görüldüğü yerlere denk geldim. Başvurduğun yer muhtemelen Türkiye içi bir firmadır
  • avatar is back  (15.09.19 19:33:11)
ben de sivil toplum alanında uluslararası bir organizasyonda çalışıyorum ve bu kabul edilemez bir şey bence. biz özellikle herkesten EU formatında yollamalarını talep ediyoruz ki adaylar arası eşitlik ortamı sağlansın diye. bana pek profesyonelce gelmedi. kesinlikle yerli bir firmadır bu :D

  • theseachange  (15.09.19 19:38:08)
UK'de fotoğraflı CV ayıp kabul ediliyor. Ayrıca ayrımcılığa da zemin oluyor diye istenmiyor.

Amaaa. Açıkçası CV'yi beğenip de foto için Linkedin stalklamayan HR ya da Agency'e denk gelmedim henüz. Beğenirlerse tipinize göre çağırıyorlar kesinlikle. Sözde ayrımcılık yok.

TR için ise fotoğrafsız CV göndermeyin sakın. Yıllarca işe alım yaptım fotoğrafa üniversiteden önce bakıyorlar. Ne yazık ki böyle.

GDPR yüzünden o notu düşmek zorundayız ama TR'de o da hikaye. CV'leriniz yıllarca birilerinin elinde dolaşacak. Biz CV'lere erişimimiz olmasın diye yeni sistem hayata geçirdik. Alındıktan ve işi bittikten sonra CV'leri siliyor. Çıktı aldıysan elinde anca kağıtlar kalıyor.
  • ozdek  (15.09.19 20:01:34)
Türkiye'de bunu takan firmalar ırkçılık ve ayrımcılık yapan firmalar, özellikle yabancı menşeili ve türkiye branşı olan, isminin sonuna -türk eklenmiş şirketlerde çok bakılıyor. Facebook profil fotoğrafında arkadaşıyla deve güreşi oynarken çekilmiş fotoğrafı olan birini elediklerini gördüm, ve bu firma büyük bir firma.

  • nahtoderfahrung  (15.09.19 20:21:23 ~ 20:21:43)
Türkiye’de madem fotoğrafa bakarak işe alıyorlarsa niye her çalıştığım ortam tipi bozuk insan doluydu. Fotoğraflı cv istemenin mantığı bu değil:)

  • ashleybon  (16.09.19 07:35:35)