Kentsel dönüşüm hakkında, çakal inşaat firmalarının dolandırıcılıgı

Merhaba dostlar. Sorum şu: benim pederin izmirde çok merkezi bir yerde (manavkuyu) bir apartman dairesi var. Bina 75 yıllık ve içindeki daireler 3+1 120metre kare. Bina eski olduğu için kentsel dönüşüm vesilesiyle yıkılıp yeniden yapılmasını istiyoruz. Buraya kadar sıkıntı yok. Bina 4 katlı ve yeni imar kanununa göre 6 kata kadar izin var. Bu süre zarfında 2, 3 tane firma, müteahhit gelip ağız birligi yapmış gibi burayı yıkıp 6 katlı bina yaparız. Ama daireler 1+1 olur. Her daire sahibine bir tane daire verir 50bin lira da para alırız diyorlar.
Yani özet geçmek gerekirse adamlar

3+1 daireyi ne hikmetse 1+1 yapacaklar bir de üzerine para alacak.
Normalde 4 katlı binada 16 daire var. Yıkılıp yeniden yapıldığında 6 katlı 24 daire olacak yani 8 daire firmanın. Hem üstüne para alacak hem de 3+1 olan evi 1+1 şeklinde yapıp verecek. Bu bize mantık dışı geldi.
Sizce çok pis dolandırmaya mı çalışıyorlar??
Bu gibi bir durumda ne yapılmalı? Nerelere gitmeli? Şartları bizim mi koymamız lazım? Bu işlerde hep onların mı dediği olur? Bu konuda tecrübesini aktaracak yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

aklini alin onlarin. cakallara bak.

  • müptezel dostoyevski  (15.09.19 02:28:34)
dolandırıcılık değil. dolandırıclık kelimesi yetersiz kalıyor. bu vampirler utanmasalar tapuyu üstlerine yapmanızı isteyecekler.
bu konuda belirli kural yok. daire sahipleriyle müteahhitlerin anlaşmasıyla oranlar belirleniyor. müteahhitlerde eski binaların yıkılması zorunlu olduğu için bu oranları bu kadar rahatça belirleyebiliyorlar.
hepsini kovup büyük firmalardan biriyle (demirli olur, yapı merkezi olur v.b.) para karşılığı bina yenileme anlaşması yapın. cebinizden çıkacak para daha fazla olsa da ev hiç küçülmez.
not: gecenin 4ünde yanıt yazınca imla editi gerekli oluyor elbette.
  • tururo  (15.09.19 04:16:39 ~ 10:34:56)
abovv adamlar şener şen filmindeki dolandırıcılardan beter çıkmış.
dolandırıcı değil de yam yam denir bunlara vaadini belki yapar ama buna ticaret denmez.

  • basond  (15.09.19 08:59:17)
işte müteahhitler bu yüzden sevilmiyor.
8 tane 1+1 ve 50bin lira çok

  • dafuq  (15.09.19 10:43:20)
1+1 derken 6 kat olunca taks düştüğü için mi öyle yapmak istiyorlar önce bunu bilmek lazım.

Basit bir hesap yaparsak: 24 daire x 60 m2 x 1210 tl/m2 = 1.742.400 tl bu işin maliyeti (yapı m2 maliyetleri için: www.resmigazete.gov.tr)

Müteahhit daire başı ücret: 50.000 x 16= 800.000 tl

Müteahhite kalan 8 dairenin(1+1) satış bedeli: 300.000 tl x 8= 2.400.000 tl

2.400.000 + 800.000 - 1.740.000 = 1.460.000 tl net kar.
1.460/1.740= %84 net kar.

Sizin teklif edeceğini: %40 kar
1.740.000 x 0.4 = 700.000 tl (adamın bu işten cirosu 2.400.000 tl => 2.400.000/300.000 tl = 8 daire) yani ekstradan 8 daire ve nakit verilmeyecek.

Kolay gelsin.

Edit: ciro hesabındaki hatayı düzelttim
  • filipis  (15.09.19 12:11:46 ~ 12:20:15)
Müteahhitlere çok güvenmemek lazım çevrenizde kentsel dönüşümü için yerini vermiş olup memnun kalan insanlara danışın

  • Diskirminant  (15.09.19 12:27:32)
Öncelikle hepinize teşekkür ederim ilgilendiniz cevap yazdınız . Ortada büyük bir terslik oldugunu hissetmiştim fakat bu konularda teknik bir bilgim olmadıgı sadece bakakalıyordum. @Filipis kardeşin de hesapladıgı gibi ortada matematiksel bir mantıksızlık var. Hepsi de agız birligi yaptıgı için bu teklifin dışında teklif veren de gelmiyor. 75 yıllık bir binayla kalakaldık bakalım. Binamız yeni olmuş olsaydı ve şuanki gibi 3+1 haliyle olsaydı. Dairemizin Satış fiyatı 600bin olacaktı. Şimdi ise hem para verip hem 1+1e mahkum edip hem de 300bine düşmüş daireyi reva görüyorlar . Gerçekten söyleyecek laf kalmıyor

  • limonlu eksi  (15.09.19 12:29:56)
Size gelen muteahhitlere ek olarak siz de uc dort muteahhite gidip teklif isteyin. Isin dogrusu anlasilir.

  • dunal  (15.09.19 12:57:51 ~ 13:10:14)
O düşürme muhabbeti müteahhitin suçu olmayabilir.

Kat yüksekliğini aynı dahi yapsa (4 kat) dairelerinizin 90 m2 ye düşmesi gerekiyordur belki de yeni imar planına göre.

Eğer her dairenin para verecek gücü varsa ben olsam müteahhite kat karşılığı değilde sadece para karşılığı;

4 katlı ama 90 m2 evler yaptırırdım. Müteahhite de yapım ücreti verirdim daire başı 150.000 tl gibi. Müteahhit için %40 karla 2.400.000 tl ye geliyor ciro.
  • filipis  (15.09.19 13:36:27)