Vergiyi sadece beyaz yaka mı veriyor?

Eve gelen beyaz eşya servisi fiş fatura vs vermiyor. Bu yasal mı? Ben kazandığım paranın yarısını neredeyse devlete vergi verirken bu esnaf neden vergi vermiyor?
Saate pil taktırdım yine fiş vs yok. İnstagram satıcıları keza öyle.

Enayi hissediyorum kendimi.

yetkili servis fiş vermek zorunda. vermiyorsa yetkililiğinden şüphe ederim.

  • sutlu nescafe  (14.09.19 13:42:06)
Enayilik demeyelim, mecburiyet.

  • kisa  (14.09.19 14:04:03)
Bence gayet normal. Verdikleri verginin hesabını sorama hakları var mı ki vergi versinler?

Kaçırabilen kaçırıyor işte. Ancak işinde gücünde olan sade vatandaş, mecbur hissetiği/kaldığı için veriyor
  • HasanK  (14.09.19 14:13:34)
Bu konuda ben de çok rahatsız hissediyorum. Bir çok esnaf vergiden tasarruf etmeye çatıştığı gibi büyük şirketler de vergilerini ödemekte pek istekli davranmıyorlar.

Bir milyon un üzerinde borcu olan şirketlerin toplam borcu 300 milyar liraya yakın
  • biseysorcaktim  (14.09.19 14:23:10)
'Bence gayet normal. Verdikleri verginin hesabını sorama hakları var mı ki vergi versinler?' diyen arkadaşım;
Başın ağrıdığında 112 yi,
Korktuğunda 155 i arama hakkını kendinde görüyorsan vergi kaçırmaya gerekçe kasman haksızlık olur.
  • Mirket  (14.09.19 14:33:17)
Bordrolu çalışan veriyor diyelim ve evet kaçıran kaçırıyor

  • basond  (14.09.19 15:17:57)
@Mirket arkadaş, 112yi aramadım henüz ancak 155 ile unutmak istediğim derece kötü tecrübelerim var. Tek diyebileceğim Allah düşürmesin kimseyi 2 numaraya da.

Vergi olayını bu 2 hizmete indirgemekte entersan, verginin nereye harcadığını bilemiyor oluşumuzu sorgulamaktansa
  • HasanK  (14.09.19 16:00:16)
Bu devlet ne ki vatandaşı ne olsun.
Herifçioğlu fatura kesmiş 5k+kdv hizmet yapmış gideri de yok ay sonu kdv ödemesi çıkıyor niye çıktı. E sen vatandaştan niye kdv tahsil ettin o zaman ....k diyesim geliyor ama diyemiyorum içime atıyorum. İşte ahlak, Erdem dediğimiz bu oluyor. Eğer böyle bir zihniyette olmasaydık bizi buna müsaade edenler yönetmezdi. Bizi yönetenler böyle olmasaydı bu çark dönmeye devam etmezdi. Yapacak bir şey yok şimdilik...

  • Kediyi üzdün  (14.09.19 16:50:00)
2 numaraya indirgemedim. İki numarayla örnekledim.
Son iki yıl içinde iki numarayı da kullandım. İkisi de gayet başarılı çalışıyordu. Lokasyonlar arası farklılık olabilir.
Farzedelim ki çalışmıyorlar, bu durum vergi kaçırmak gibi bir ahlaksızlığa gerekçe değil, olsa olsa seçme beceriksizliğimize göstergedir.
Yöneteni iyi seçemeyip, Aaa iyi bir yönetim yok o halde vergi kaçıralım mantığı çok anlaşılabilir bir şey değil.
  • Mirket  (14.09.19 16:51:45)
vergi konusunda ufuk açıcı bir konuşma:

www.youtube.com
  • yemrem  (14.09.19 17:03:26)