iş sözleşmesi

öncelikle merhabalar, bir süredir çalıştığım işyerimde işverenimle yakında bir sözleşme imzalayacağız. işveren sözleşmeye şu tarihe dek işten çıkamazsın, çıkarsan o ayların maaş bedelini bana ödersin gibi bir madde koyabilir mi, böyle bir hakkı var mı?

sözleşme belirli süreliyse yapılabilir,( ki zaten sözleşme belirli süreliyse kesin sizin dediğiniz gibi yapılır) ben seninle 6 aylık çalışma için sözleştim, 4 aydan sonra çıkmak istersen 2 aylık ücreti bana ödersin diyebilir. ama 2 ay önce çıkmak istersen bana 10 aylık ücret ödersin diyemez, isteği makul olmalı.

belirsiz süreliyse zaten belirsiz sürelidir, öyle bir madde konulamaz.

bu akşam da ne ik sorusu soruldu be :)
  • benaslinda  (13.09.19 20:58:53)
hakkı yok. fakat sizi eğitime göndermiş v.s size yatırım yapıp, siz keyfiyen istifa ederseniz. buna dair bir madde koyup tazminat isteyebilir. diğer türlü özgürlük kısıtlamasına girer.madde yok sayılır.

  • ayaklibalik  (14.09.19 01:50:32)
İşçi aleyhine tek taraflı bu tip hükümler (eğitim masrafı hariç) geçerli değilmiş.

  • elorelia  (14.09.19 09:14:10)