[]

ayak sağlığı - mantar

2 sene önce ayaklarımda mantar vardı-kaşıntı ve deride az beyazlama-(ayak parmaklarımın çevresinde ve ayak tabanının parmaklara en yakın olan bölgesinde). doktor 2 tüp travocort krem verdi kullandım ve geçti.
şuan ayak tabanında/parmaklara yakın kısımdaki deride beyazlık var gibi. ayak bakımını nasıl yapmalıyım ? böyle bir durum yaşadıktan sonra ara ara veya sık sık yapılacaklar neler? 
En önemli husus: Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin.

-Gün içinde ayaklarınızı minimum süre ayakkabıda tutmaya bakın. Terleme ne kadar az, mantar o kadar az.

-Evde eğer ayaklarınız üşümüyorsa yalın ayak, üşüyorsa havadar, ince pamuklu (yahut modal, bambu) çoraplarla gezin. Deri ve polyesterden uzak tutmaya çalışın ayaklarınızı.

-Her gün ayaklar yıkanacak zaten. Gerek duşta, her gün duş almıyorsanız eğer yine de ayaklarınızı yıkayın. Daha da önemlisi, iyi kurutun. Islak kalmaması elzem.

-Saf çay ağacı yağı yahut asit borik çözeltisi mantarla savaşta ve önlemede çok faydalı. Bunları araştırıp kullanımını öğrenip mutad olarak uygulayabilirsiniz.

-Spor ayakkabılarınızı düzenli aralıklarla yıkayıp kurutun. Kundura ve türevi ayakkabıları ise dezenfektan spreylerle düzenli olarak spreyleyin.

-Altın üç kural: Ayaklar ıslak kalmayacak. Havasız kalmayacak. Kirli Kalmayacak.

Eklemeyi unutmuşum: Ortak ayakkabı, terlik vs. kullanmayın.
  • maydanoz sararır nane kararır  (12.09.19 13:18:19 ~ 13:35:17) 
asit borik


  • Big bada bum bum  (12.09.19 17:32:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.