[]

Sayısal Loto - Olasılık - Matematikçiler

Bugün loto bayisinin önünden geçerken aklıma geldi oynadığım zamanlar düşünmüştüm. 50 yıllık bir zaman aralığı seçersek her hafta farklı sayıları mı oynamak şansı arttırır yoksa aynı sayıları oynamak mı? Veya bu ikisi karşılaştırılamaz bir durum ve hesabı yapılamaz bir problem mi? Oyunu bilmeyenler için 49 sayıdan çekilecek 6 tanesini doğru bilmeye dayalı diye açıklama yapayım.

Not: Hileyi 0 alın.


 
hilenin sifir olmasindan kastiniz her sayinin esit olasilikla gelmesiyse, iki strateji arasinda bir fark yok cunku her hafta birbirinden bagimsiz. herhangi alti sayinin olusturdugu kumenin gelmesi ihtimali 1/(49 elemanli bir kumenin alti elemanli alt kume sayisi)

diger yandan 50 yil=2600 hafta gorece kucuk bir sample. sonsuz kere tekrarlanan bir oyunda, butun sayilarin gelme sayisi 1/49'a yakinsayacagindan, gecmis sonuclarda bu oranin altinda kalan sayilara oynamak tercih edilebilir. fakat bu sefer de game theory rasyonel oyuncularla oynanan oyunda bunun yaygin strateji olacagini soyleyeceginden, kisi basina dusen miktar azalabilir.
hesap yapmadigimdan kesin konusamiyorum, sezgi olarak kabul edebilirsiniz.
  • now im back  (12.09.19 00:02:59) 
Hileyi sıfır aldığımız icin toplarin ağırlıkları ve dönmeye basladiklari yer ve düşmeleri icin basilan butonun zamani (ve diğer cok dusuk ihtimaller) hesaba katılmadığında her haftanin olasılığı birbirinden bagimsizdir. 1 2 3 4 5 6 gelmesi ile bu hafta cikan rastgele sayilarin da cikma olasiligi esittir. Gecen hafta cikan sayilar ile bu hafta cikan sayilarin gelme ihtimali de eşittir.


  • kanzukunyedigidurum  (12.09.19 00:46:23) 
eşittir.
(bkz: zarın hafızası yoktur)

  • zaoaratu  (12.09.19 04:14:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.